Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ożywiono mikroorganizmy sprzed 100 mln lat

Ożywiono mikroorganizmy sprzed 100 mln lat

Naukowcom z uczelni Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology udało się ożywić mikroorganizmy wydobyte z dna oceanu pacyficznego. W stanie uśpienia znajdowały się przez 101,5 milionów lat.

Wyniki zaskakujące dla naukowców

Yuki Morono, główny autor badań, w wywiadzie dla francuskiej agencji prasowej AFP podkreślił, że nie spodziewał się otrzymać takich wyników. Przyznał także, iż początkowo uznał je za błąd:

Kiedy je znalazłem i zbadałem, początkowo byłem sceptyczny co do tego, czy wyniki, jakie otrzymałem, są efektem jakiegoś błędu, czy też niepowodzenia w eksperymenciepowiedział w Morono. – Teraz wiemy, że nie ma granicy wieku dla organizmów w biosferze dna morskiegododał.

Wyniki  badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”. 

Organizmy z epoki dinozaurów

Oceanograf Steven D’Hondt z University of Rhode Island powiedział, że znalezione mikroorganizmy pochodzą prawdopodobnie z najstarszych próbek, jakie zostały pobrane z osadów dna morskiego.

W osadach, które wydobyliśmy z dna oceanu, były wciąż żywe mikroorganizmy. Mogliśmy je pobudzić do wzrostu i rozmnażania się tłumaczył. 

Aż 99 procent mikroorganizmów pochodzących z epoki dinozaurów, które znaleziono w osadach, przeżyło pomimo braku składników odżywczych.

Najstarsze organizmy na świecie?

Znalezione w osadach mikroorganizmy obejmują 10 głównych i mniejszych grup bakterii. Wszystkie są tlenowcami, co oznacza, że do przeżycia potrzebowały tlenu. Zdaniem badaczy, jeśli osad na dnie morskim gromadzi się stopniowo – ok. metr lub dwa metry na milion lat – tlen może w nim pozostać obecny. Tym samym umożliwia takim organizmom przetrwanie przez wyjątkowo długi czas.

Nowe odkrycie pokazuje, że niektóre z najprostszych struktur życia na Ziemi w rzeczywistości nie mają pojęcia o tym, czym jest długość życiapowiedział Morono.

Według szacunków, bakterie te najprawdopodobniej są najstarszymi organizmami, jakie do tej pory odkryto. Znaleziono je w próbkach gliny na głębokości 74,5 metrów pod dnem morza i 5,7 kilometrów pod wodą.

Źródło: tvn24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.