Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Papierosy testowane na zwierzętach

Papierosy testowane na zwierzętach

Największe koncerny tytoniowe przyznały się do testowania swoich wyrobów na zwierzętach, głównie psach i szczurach. Po trzymiesięcznym okresie badań zwierzęta są uśmiercane, a zwłoki poddawane sekcji.  

Testy dymu tytoniowego

Testy na zwierzętach przeprowadzane są od lat w laboratoriach na całym świecie. Najczęściej mówi się o tych kosmetycznych i medycznych. Mniej utrwalone w społecznej świadomości, a przeprowadzane na równie szeroką skalę, są testy dymu tytoniowego zlecane przez największe światowe koncerny. Pierwsze zdjęcia psów, które były zmuszane do wdychania nikotyny, zrobiła reporterka Mary Beith w 1975 roku. Jedna z fotografii zrobionych w laboratorium w Macclesfield przedstawia 48 unieruchomionych beagli, które muszą wdychać dym papierosowy.

Nikotynowa „kuracja”

Obecnie proces testowania wpływu nikotyny na organizmy zwierząt trwa trzy miesiące. W tym czasie bezbronne stworzenia zmuszane są do wdychania dymu papierosowego przez sześć godzin dziennie. Po zakończeniu „kuracji” zwierzęta są uśmiercane, a ich ciała poddaje się szczegółowym sekcjom. Eksperymentom poddawane są najczęściej psy rasy beagle – bardzo podatne na alergie i nietolerancję różnych niekorzystnych substancji.  Równie często wykorzystuje się szczury, które umieszczane w wąskich i szczelnie zamkniętych tubach, zmuszane są do wdychania dymu przez sześć godzin dziennie. Na gołą skórę gryzoni nakłada się także smołę papierosową, aby wywołać raka skóry i określić, jaki konkretnie jest to nowotwór.

Które koncerny przeprowadzają testy?

Podejrzewa się, że wszyscy producenci papierosów postępują podobnie, a testy powtarzane są przed wprowadzeniem nowej marki papierosów, by zbadać wpływ dodatkowych składników na zdrowie. Od dawna jednak wiadomo, że palenie papierosów powoduje choroby w niemal każdym organie ludzkiego ciała – testy na zwierzętach nie odgrywają żadnej roli w ich przewidywaniu. Do przeprowadzania testów na zwierzętach przyznały się dwa wielkie światowe koncerny: Philip Morris (Marlboro, L&M, Bond Street, Philip Morris, Chesterfield, Fortune, Parliament, Sampoerna A, Lark, Morven Gold, Dji Sam Soe, Next, Optima, Red & White, Muratti, Diana, Merit, Champion, Virginia Slims, Apollo-Soyuz, Hope, Delicados, Benson & Hedges, Longbeach) i British American Tobacco (Lucky Strike, Pall Mall, MS, Vogue, Dunhill, Alfa, Bis, Brera, Colombo, Cortina, HB, Kent, Lido, MS Club, Mundial, Nazionale, Nazional, N80, Rothmans, SAX, Musical, St.Moritz, Stop, Super).

Źródło: jestpozytywnie.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.