Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Parki narodowe zamykają część szlaków

Parki narodowe zamykają część szlaków

Dwa parki narodowe, Tatrzański i Karkonoski, zamykają część szlaków. Powodem jest ochrona zwierząt. Konkretnie niedźwiedzi i cietrzewi. 

Bezpieczeństwo niedźwiadków

Od dziś część szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym jest niedostępna dla turystów. Z zimowego snu obudziła się niedźwiedzica z dwoma tegorocznymi młodymi. Ich gawra znajduje się blisko szlaku w masywie Małego Kościelca. Teren ten jest popularny wśród turystów. Spotkanie z odwiedzającymi mogłoby być niebezpieczne zarówno dla  niedźwiedziej rodziny, jak i dla samych turystów.

– Wiosna to newralgiczny czas w przyrodzie, podkreślamy to co roku. Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce – mówi Filip Zięba, specjalista od tatrzańskiej fauny, zastępca dyrektora TPN.

Fot. archiwum

W związku z tym, od dziś do odwołania, dla ruchu turystycznego, narciarskiego, taternictwa i narciarstwa ekstremalnego zamknięte zostają:

  • Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  • Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);
  • Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  • Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);
  • Zmarzły Staw Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);
  • Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);
  • Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny) 
  • drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej – w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.

Toki cietrzewi

Podobna sytuacja ma miejsce w Karkonoskim Parku Narodowym. Tam również część szlaków zostaje zamknięta z powodu okresu godowego cietrzewi. Odcinki te zostały oznakowane specjalnymi tablicami z sylwetką cietrzewia.

Zamknięte szlaki: 

  • szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. Rekomendowana trasa obejścia z Okraju przebiega szlakiem zielonym (Tabaczaną Ścieżką) oraz szlakiem żółtym na Skalny Stół. Ze względu na obostrzenia epidemiczne w Republice Czeskiej KPN nie poleca trasy szlakiem czerwonym z Okraju do Sowiej Przełęczy. 
  • odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego. Obejście jest poprowadzone szlakiem żółtym przez Pielgrzymy do Słonecznika.
  • odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem. 

Źródło: tpn.pl, kpnmab.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.