Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pellet drożeje w związku z sankcjami i rezygnacją z rosyjskiego importu. Co z lasami?

Pellet drożeje w związku z sankcjami i rezygnacją z rosyjskiego importu. Co z lasami?

W ciągu dwóch tygodni wzrosły ceny benzyny, oleju i gazu. Czy w związku z trwającym kryzysem dostaw surowców energetycznych wzrosły też ceny pelletu drzewnego?

Wzrosty cen pelletu

Obniżki cen surowców energetycznych na wiosnę raczej nie nastąpią. Często zdarzało się, że właśnie w tym okresie zbierano zapasy surowców, jednak obecne podwyżki trudno nazwać dobrą okazją do magazynowania surowców. W sezonie zimowym wzrosła liczba instalacji kotłów na biomasę w Europie.

Ceny pelletu drzewnego rosły już od kilku miesięcy, osiągając na rynkach nawet dwukrotnie wyższą wartość. Bardzo duży popyt na pellet przekroczył też możliwości produkcyjne Europy, która i tak zwiększa jego produkcję. W wielu miejscach w naszym kraju nie ma już tego surowca, a cena za tonę osiągnęła 1700 zł i może poszybować do 2000 zł. Szacuje się, że całkowita europejska produkcja pelletu zmniejszy się o 12-15%, co według branży skutkuje podwyżką cen. Zmniejsza się też import pelletu z Białorusi i Rosji oraz Ukrainy, która dostarczała rocznie około 400 tysięcy ton pelletu do Polski.

Pellet w ostatnich latach stał się coraz bardziej popularnym paliwem służącym do ogrzewania. Wraz z odchodzeniem od węgla, europejskie gospodarki szukają zamienników dla paliw kopalnych. Pellet stał się rozwiązaniem, szczególnie poza miastami. Gospodarstwa domowe, mieszkańcy wsi i rolnicy chętnie po niego sięgają. Światowym liderem w wykorzystywaniu pelletu na skalę światową są Włosi. Do 2018 roku głównym odbiorcą pelletu była Wielka Brytania.

Wielka Brytania już wycofała się z importu rosyjskiego pelletu

Wielka Brytania, która zrezygnowała z importu pelletu z Rosji odnotowało również dużą podwyżkę surowca. Angielskie firmy planują współpracę z innymi, zagranicznymi partnerami, na przykład z Półwyspu Iberyjskiego, aby wypełnić lukę. Osoby, korzystające z pelletu w Anglii, odczują wzrost cen od 25 do 40%. Przedstawiciele branży szacują, że ogrzewanie pelletem jest nadal bardziej opłacalne niż w przypadku korzystania z oleju lub gazu.

Czy pellet to właściwe źródło energii?

Brytyjska Rada ds. Pelletu podaje, że ​​poprzez rozwijanie i wzmacnianie krajowej produkcji pelletu i zrównoważonej gospodarki leśnej, kraj poczyni ogromne kroki na rzecz zeroemisyjności. Nie zgadzają się z tym przyrodnicy, którzy w spalaniu biomasy leśnej na potrzeby energetyczne widzą gigantyczne zagrożenie klimatyczne.

Przemysł ciepłowniczy wykorzystujący biomasę w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo niewielkimi niszowym, charakterystycznym dla obszarów wiejskich i pozasieciowych.

Według angielskich przedstawicieli branży pelletu sektor biomasy daje możliwości zatrudnienia większe niż inne technologie energii odnawialnej. W Anglii można uzyskać nawet 5900 euro dotacji na wymianę źródła ciepła właśnie na kocioł wykorzystujący biomasę.

Czytaj: Kocioł na pellet, czy pompa ciepła – co wybrać?

źródło: expressbydgoski.pl, bioenergy-news.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.