Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Perowskity polskiej firmy osiągają nowy światowy rekord wydajności

Perowskity polskiej firmy osiągają nowy światowy rekord wydajności

Perowskity polskiej firmy osiągają nowy światowy rekord wydajności

Polska firma pobiła światowy rekord wydajności perowskitów w warunkach wewnętrznych osiągając konwersję mocy na imponującym poziomie 31%. Saule Technologies po cichu pracuje nad udoskonalaniem przełomowej technologii fotowoltaicznej i osiąga kolejne sukcesy.

Największa na świecie wydajność perowskitów

Perowskit to minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie, lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych ogniw krzemowych, ponieważ działają także w sztucznym świetle

Saule Technologies była pierwszą firmą na świecie, która zaczęła masowo produkować i sprzedawać fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe wydajne nawet w sztucznym świetle. Polska firma produkuje wytwarza ogniwa słoneczne w swoim pilotażowym zakładzie od maja 2021 roku. Fabrykę w czerwcu odwiedził z najważniejszych europejskich polityków. Niedawno do wyścigu o miano lidera w produkcji perowskitowych ogniw słonecznych dołączyli Chińczycy, których duże panele perowskitowe mają wydajność na poziomie 10%.

Na razie w ramach badań naukowych, lecz perowskity Saule osiągnęły właśnie wydajność ponad 3 razy większą niż chińska konkurencja – 31%. 

Według autorów publikacji stworzonej m.in. wraz z naukowcami z niemieckiego Instytutu Fraunhofera (The Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems – ISE) ten poziom konwersji pobił dotychczasowy rekord świata.

Rekord w warunkach oświetlenia wewnętrznego

W publikacji zaprezentowano osiągnięcia trzech rodzajów perowskitowych ogniw słonecznych:

  • ze złotą elektrodą, który zapewnił najwyższą wydajność – 30,9%,
  • z elektrodą węglową – mający na celu utrzymanie wysokiej stabilności i kompatybilność z produkcją na dużą skalę;
  • z materiałem HTM (hole transport material) bez wykorzystania węgla, aby uprościć proces produkcyjny.

Ogniwa z elektrodą węglową, z i bez materiału HTM, osiągnęły największą dotychczas zanotowaną wydajność dla perowskitowego ogniwa słonecznego działającego przy oświetleniu wewnętrznym – 25.4% i 23.1%.

Co więcej, ogniwo z elektrodą weglową bez HTM zachowało 84% swojej początkowej mocy po 1000 godzinach testu w warunkach maksymalnej sprawności. Z kolei po tysiącu godzinach w temperaturze 85 °C ogniwo praktycznie nie straciło potencjału swojej mocy. To dowód na dużą trwałość technologii polskiej firmy.

Bogini słońca przesuwa granice

Olga Malinkiewicz, szefowa Saule Technologies, nazywana jest „boginią słońca”.  Zasłynęła opracowaniem taniej i prostej technologii tworzenia ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a jej sukces zapoczątkował rewolucję w branży fotowoltaicznej. Do 2014 roku w ogniwach słonecznych używano bowiem przede wszystkim krzemu, a sposób produkowania ogniw przy pomocy perowskitów był bardzo skomplikowany.

Zobacz wyjątkową historię polskiej naukowczyni:


źródło: Asia.nikkei.com, Saule Technologies, onlinelibrary.wiley.com, zdj. główne – Saule Technologies

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.