Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

PGNiG otworzy się na OZE

PGNiG otworzy się na OZE

PGNiG planuje inwestycje w OZE. Już teraz zapowiedziała zdobycie 900 MW zainstalowanej mocy. Inicjatywa może kosztować spółkę nawet 4 miliardy złotych. Grupa chce nie tylko budować instalacje na swoich nieruchomościach, lecz także przejmować projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko i zeroemisyjnej cytuje portal wnp.pl prezesa PGNiG Jerzego Kwiecińskiego.    

Nowa podspółka OZE w GK PGNiG

W ramach działalności Grupy PNGiG ma powstać nowa spółka, skoncentrowana przede wszystkim na źródłach odnawialnych. Wiceprezes Arkadiusz Sekściński rozwija temat i przedstawia kierunki jej działań. 

PGNiG zweryfikowało już swoje nieruchomości pod względem możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych. Według szacunków może zamontować na nawet 40 MW modułów. Obecnie firma finalizuje zakup mikroinstalacji o mocy do 50 kW, która pojawi się w sierpniu tego roku na dachu budynku centrali PGNiG.

Kolejne dwa obszary działalności spółki-córki w obszarze OZE to kupowanie projektów farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych, zarówno już działających, jak i budowanych. Dodatkowo przewiduje się budowanie własnych kompetencji deweloperskich. 

Dywersyfikacja i stabilizacja finansowa

W porównaniu z wahającymi się cenami gazu, energia odnawialna osiąga stabilne rezultaty rynkowe. Koncern gazowy chce więc zdywersyfikować swoją działalność.

To sygnał do inwestorów, który pokazuje, co chcemy zrobić, aby nasz model biznesowy był jeszcze bardziej zrównoważony i odporny na wahania otoczenia rynkowego. Będziemy sondować rynek OZE i szukać takich inwestycji, które zapewnią nam zarówno odpowiednią stopę zwrotu, jak i stabilne przepływy pieniężne. W tym celu zamierzamy przeznaczyć na najlepsze projekty nawet do 4 mld zł. W ramach tej kwoty będziemy uruchamiać nowe inicjatywy, ale także skupować z rynku funkcjonujące już projektypodkreśla Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

Możliwe, że jeszcze przed końcem roku poznamy zaktualizowaną strategię grupy dotyczącą lat 2017-22 z perspektywą do 2026 roku, która będzie już uwzględniała OZE w swojej działalności.

Inne obszary – biometan i wodór

Grupa ma także opracować model franczyzowy dla inwestycji w biometan. W ciągu 10 lat do sieci ma krążyć nawet 4 miliardy m3 tego biopaliwa. Ma to się wiązać z gotowością na słabnącą tolerancję UE wobec inwestowania w gaz – nadal paliwo kopalne.

W planach jest także inwestowanie w badania i rozwój związany w paliwem wodorowym dla energetyki i motoryzacji. Miesiąc temu poznaliśmy program: Wodór – Czyste paliwo dla przyszłości.

źródła: wnp.pl, parkiet.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.