Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

PGNiG zbuduje nowy blok na Siekierkach za 800 mln zł?

PGNiG zbuduje nowy blok na Siekierkach za 800 mln zł?

Paliwem nie będzie jednak gaz, jak w budowanej już jednostce na Żeraniu lecz śmieci, węgiel i biomasa.

Nowa elektrociepłownia na Siekierkach znalazła się na opublikowanej we wrześniu przez Ministerstwo Rozwoju  liście polskich projektów rządowych zgłoszonych do Planu Junckera.

„Budowa kogeneracyjnego bloku o mocy 75 MWe / 140 MWt (wielopaliwowego) opalanego węglem, paliwem alternatywnym RDF (produkowane z odpadów) oraz biomasą. Blok zlokalizowany będzie na terenie należącym do EC Siekierki i będzie produkował ciepło i energię elektryczną na potrzeby m.st. Warszawa, a także przyczyni się do poprawy procesu gospodarki odpadami w Warszawie poprzez odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego z regionu województwa mazowieckiego” – to cytat z dokumentu MR.

Blok będzie kosztował ok 800 mln zł. Inwestorem albo PGNiG Termika (czyli spółka PGNIG odpowiedzialna za produkcję ciepła i prądu) albo stworzona przez nią spółka celowa. Nota bene blok na Żeraniu (o mocy 400 MW, jego budowa właśnie się zaczęła) też będzie się ubiegał o finansowanie z Planu Junckera.

Parametry bloku na Siekierkach (cena, moc elektryczna i cieplna) są identyczne jak budowanego w Zabrzu przez  fiński Fortum. Finowie chcą aby 50 proc. spalanego paliwa stanowił RDF czyli przetworzone śmieci. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć uciążliwe wysypiska śmieci, a w Warszawie smieciowy problem  jest nierozwiązany od lat.

PGNIG Termika długo rozważał budowę na Siekierkach bloku gazowego, podobnego do żerańskiego. W 2016 r. sporządzono nawet studium wykonalności jednostki gazowej. O możliwości budowy bloku wielopaliwowego na Siekierkach w maju pisała „Rzeczpospolita”.

Plan Junckera nie zakłada dotacji, lecz kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ich zaletą są lepsze warunki, m.in. oprocentowanie. Wielopaliwowy blok na Siekierkach ma zostać zgłoszony do EBI już w styczniu 2018 r. Zarówno blok na Żeraniu jak i na Siekierkach mają zastąpić wysłużone już jednostki węglowe.

Czy inwestycja na Siekierkach ma jakiekolwiek szanse „załapać się” na kredyt? O tym w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.