Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna PGE

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna PGE

W dniu 14 października br. Polska Grupa Energetyczna (PGE) oddała do użytku pierwszą elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja o mocy 0,6 MW zlokalizowana jest na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Elektrownie buduje 2400 paneli fotowoltaicznych, z których roczne uzyski energii mają wynieść co najmniej 550 MWh brutto energii.

Należąca do PGE elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana jest na wysokości 740 m n.p.m., w związku z czym jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. Ze względu na położenie, elektrownia chroniona jest specjalną instalacją odgromową składającą się z 200 masztów o wysokości 4 m każdy. W elektrowni na Górze Żar zainstalowane zostało 2400 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W, które są usytuowane w 16 rzędach. Łączna powierzchnia paneli wynosi 3,5 tys. metrów kwadratowych. Zakładana roczna produkcja energii w elektrowni fotowoltaicznej PGE kształtować się będzie na poziomie co najmniej 550 MWh brutto.

Inwestorem projektu jest PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, która odpowiada za obszar elektroenergetyki opartej o odnawialne źródła energii. Na jej zlecenie inwestycję zrealizowała firma Maybatt z Warszawy. Budowa elektrowni fotowoltaicznej na Górze Żar była współfinansowana z dotacji przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizacja projektu kosztowała 2,8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach sięgnęło ponad 624 tysięcy złotych, czyli ok. 24 proc. kosztów kwalifikowalnych. Oficjalne otwarcie instalacji fotowoltaicznej w Międzybrodziu Żywieckim odbyło się 14 października 2015 roku.

W tym roku na inwestycje w aktywa wytwarzające energię z wiatru  PGE przeznaczy łącznie 1 mld zł. Po ich uruchomieniu osiągnie poziom 529 MW mocy zainstalowanej w lądowej energetyce wiatrowej wobec 351 MW obecnie. PGE kontynuuje również projekt pierwszej morskiej farmy wiatrowej. W sierpniu 2015 r. ogłoszony został przetarg na pozyskanie wykonawcy do przeprowadzenia badań środowiskowych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.