Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pierwsza farma wiatrowa w Bośni i Hercegowinie rozpoczęła swoje działanie

Pierwsza farma wiatrowa w Bośni i Hercegowinie rozpoczęła swoje działanie

Bośnia i Hercegowina jest jednym z państw wchodzących w skład dawnej Jugosławii, gdzie odnawialne źródła energii zaczynają być dopiero wykorzystywane w polityce energetycznej. Na chwilę obecną wciąż 60% energii elektrycznej pochodzi z węgla, a reszta to efekt działania elektrowni wodnych. Rząd wciąż jednak chce rozwijać zielone źródła energii, w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza oraz nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Między innymi dlatego zdecydowano się na budowę pierwszej w kraju farmy wiatrowej o mocy 506 MW, która w ostatnich dniach została oddana do użytkowania. Farma powstała w pobliżu miasta Tomislavgrad zlokalizowanego w południowo-zachodniej części kraju. W skład elektrowni wiatrowej wchodzą 22 turbiny wiatrowe, które są w stanie wygenerować 165,2 GWh energii elektrycznej w skali roku. Ilość ta pozwala na zaspokojenie energetycznego zapotrzebowania ponad 27 tysięcy gospodarstw domowych.

„Mamy nadzieję, że ten projekt, który ma bezpieczną przyszłość na rynku energii, zachęci do nowych inwestycji w odnawialne źródła”, powiedział dyrektor generalny państwowego zakładu energetycznego Elektroprivreda HZHB, Marinko Gilja.

Niewykluczone, że to wstęp do większych wiatrowych inwestycji na terenie Bośni i Hercegowiny. Tamtejszy rząd chce do 2020 roku uzyskać 43% produkcji energii elektrycznej z OZE, co będzie trudnym zadaniem, jeśli wykorzystywane będą tylko elektrownie wodne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.