Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna u wybrzeży Danii. Ørsted pokazuje plany

Wyspa energetyczna

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna u wybrzeży Danii. Ørsted pokazuje plany

Dania zbuduje wyspę energetyczną na Morzu Północnym. Projekt ma połączyć jedną siecią energetyczną okoliczne morskie farmy wiatrowe. Wyspa energetyczna ma stać się epicentrum energii odnawialnej i rozwoju nowych zielonych technologii. Jednym z partnerów projektu jest firma Ørsted wraz z partnerami. 

Wyspa energetyczna u wybrzeży Danii

Wyspa energetyczna, ma nie tylko odpowiadać na potrzeby i wymagania energetyczne, lecz także pozostawić minimalny ślad na Morzu Północnym. Projekt ma zostać ukończony bez uszczerbku dla środowiska morskiego. Ørsted i ATP wesprą Danię w realizacji tej ambitnej wizji.

Dania przejęła inicjatywę w poszukiwaniu sposobów na wykorzystanie ogromnego potencjału odnawialnego Morza Północnego. Decyzja parlamentu duńskiego o budowie wyspy energetycznej na Morzu Północnym jest bezprecedensowa.

Na czym dokładnie polega wizja Ørsted i partnerów?

Pierwsza wyspa energetyczna na świecie

Mała sztuczna wyspa ma mieć możliwość rozbudowy o elastyczne moduły, dodawane i wymieniane w razie potrzeby. Moduły mają być budowane na lądzie i łączone z Wyspą Energetyczną. Duńczycy dzięki projektowi chcą osiągnąć więcej niż 10 GW morskiej energii wiatrowej w miksie energetycznym. Projekt ma być wspierany także przez nowe technologie magazynowania energii. 

Wyspa i morskie turbiny wiatrowe mają być budowane bezpośrednio na morzu, co przyniesie duże oszczędności czasu na etapie budowy. 

Plan wyspy energetycznej łączącej Jutlandię z nowymi morskimi farmami wiatrowymi, źródło: ens.dk

– Dzięki naszemu podejściu wyspa energetyczna będzie czymś więcej niż tylko wyspą. Wierzymy, że nasza modułowa koncepcja oferuje najlepsze warunki do zapewnienia, że projekt pozostanie aktualny zarówno w 2030, jak i 2050 roku. Nie możemy doczekać się dalszego dialogu z władzami i decydentami na temat naszego pomysły powiedział Rasmus Errboe, szef regionu Europy kontynentalnej w Ørsted.

Wiosną 2021 roku Ørsted i ATP połączyły siły, aby opracować koncepcję. Dzisiaj firmy – wraz ze swoimi partnerami Aarsleff, Bouygues Construction i Van Oord – przedstawiają szczegóły projektu.

Mapa proponowanej lokalizacji wyspy: niebieskie pole pośrodku zielonych kropek (na mapie są to planowane turbiny wiatrowe) to planowana wyspa energetyczna, źródło: ens.dk

Wierzymy, że elastyczność naszej koncepcji jest wielką zaletą i tworzy naprawdę dobre i przyjazne dla klimatu rozwiązanie energetyczne. To absolutnie kluczowe, gdy podejmujemy się takiej długoterminowej inwestycji, a tym samym jest to podstawa do stworzenia rozsądnej inwestycji, biorącej pod uwagę zwrot kosztów. 

Jednocześnie inwestujemy w zieloną transformację, dzięki czemu The North Sea Energy Island odpowiada zarówno ambicjom klimatycznym ATP, jak i celowi ATP, jakim jest stworzenie jak najlepszych emeryturprzedstawił założenia wyspy Claus Wiinblad, starszy wiceprezes ATP

Jesper Kristian Jacobsen, dyrektor generalny Aarsleff, który kieruje konsorcjum budowlanym wyspy energetycznej, dodaje:

W tej koncepcji wykorzystaliśmy dobrze znane technologie i metody budowlane. Połączyliśmy je w nowy, inteligentny i przełomowy projekt, dostosowany do surowego środowiska Morza Północnego. Oznacza to, że możemy zbudować wyspę energetyczną, która może zapewnić ogromny wzrost morskiej energetyki wiatrowej.

Chcesz wiedzieć więcej o innowacjach w morskiej energetyce wiatrowej? Zobacz artykuł:

źródło: northseaenergyisland.dk/en, zdj. główne: mat. pras. Duńskiej Agencji Energetycznej

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.