Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pierwsza polska fabryka pomp ciepła powstanie na Mazurach

Pierwsza polska fabryka pomp ciepła powstanie na Mazurach

Przedsiębiorstwo Kostrzewa poinformowało, że wybuduje w Giżycku fabrykę pomp ciepła. Firma do tej pory była znana jako producent kotłów na pellet. To pierwszy przypadek, kiedy fabrykę pomp ciepła w naszym kraju wybuduje polski producent!

Kostrzewa wybuduje fabrykę pomp ciepła na Mazurach

O historycznej decyzji poinformowano we wtorek 23 maja 2023 roku na stronie internetowej polskiej firmy. Dlaczego Przedsiębiorstwo Kostrzewa zdecydowało się na tę inwestycję?

– W związku z transformacją energetyczną zapadła decyzja o budowie fabryki pomp ciepła w Giżycku z docelowym wolumenem produkcyjnym 100 tys. pomp roczniemówi Paweł Kostrzewa, współwłaściciel przedsiębiorstwa Kostrzewa. 

–  Jesteśmy obecni w branży polskiego ogrzewnictwa od 45 lat, nasza nowa pompa HPR 500 Deluxe chroniona jest wzorem użytkowym Urzędu Patentowego RP. W roku ubiegłym uruchomiliśmy na terenie firmy Ośrodek Szkoleniowy i Egzaminacyjny  Spawania i Lutowania posiadający atest UDT, by zapewnić wykwalifikowaną kadrę do produkcji pomp ciepła. Zaplanowaliśmy również rozbudowę istniejącego laboratorium badawczego na potrzeby tworzenia i testowania nowych produktówdodaje. 

Dotychczasowe systemy grzewcze marki Kostrzewa są przeznaczone dla budownictwa mieszkalnego, instytucji i zakładów.Firma chwali się na swojej stronie internetowej, że ich urządzenia kwalifikują się dotacji programów Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie i Mój Prąd oraz wielu dotacyjnych programów zagranicznych. 

Zagraniczne firmy też budują fabryki pompy ciepła w Polsce

W ostatnich latach w naszym kraju w produkcję pomp ciepła zainwestowały: Toshiba, Daikin, Viessmann i Bosch.

Ostatnia z wymienionych firm ogłosiła w kwietniu bieżącego roku, że zainwestuje ponad 260 mln euro w fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Jej budowa ma rozpocząć się w 2024 roku, a do 2027 roku Bosch zatrudni 500 osób.

Z kolei Viessmann ogłosił w 2022 roku, że wyłoży 200 mln euro w fabrykę pomp ciepła w Legnicy. Otwarcie jej niemiecka firma zaplanowała w 2023 roku. Po ukończeniu nowy zakład Viessmann znacząco przyczyni się do dostarczania pomp ciepła na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Ma to znaczenie w kontekście dążenia do niezależności od paliw kopalnych, zwłaszcza rosyjskiego gazu.

Najwięcej do tej pory na fabrykę w Polsce produkującą pompy ciepła wydała firma Daikin Europe. Japoński koncern na ten cel przeznaczy aż 300 milionów euro. Fabryka Daikin Europe stanie w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w lipcu 2024 roku.

Źródło i fot: kostrzewa.com.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.