Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pierwsze miasto na świecie, w którym muszą zakładać zielone dachy

Pierwsze miasto na świecie, w którym muszą zakładać zielone dachy

Bazylea w Szwajcarii to pierwsze miasto na świecie, w którym zielone dachy stały się regulowanym prawnie wymogiem w nowych budynkach. Bo zielone miasta, to zdrowsze miasta. 

Łąkowa rewolucja, czyli zielony dach

Trudno w kilku słowach opisać potencjał tych zielonych konstrukcji. Swoiste ogrody zakładane na dachach budynków to siedliska owadów, naturalna klimatyzacja oraz izolacja w lecie i w zimie, niwelowanie zanieczyszczeń powietrza, oraz wspaniałe narzędzie do walki z ociepleniem klimatu. Włączając zielone dachy do prawa budowlanego, architektura Bazylei zmienia się na stałe i zarazem na lepsze.

Przestrzeń zrównoważona

Szwajcarzy mają świadomość, jak trudne jest budowanie równowagi pomiędzy miejskimi przestrzeniami a naturą i bioróżnorodnością. Ponieważ centra miast przyciągają największą ilość ludzi, poszukujących pracy, chcących zażyć kultury i życia towarzyskiego, przyroda zostaje często daleko w tyle za ludzkimi potrzebami. 

Mając to na uwadze, Bazylea, miasto, znajdujące się u styku trzech granic, postanowiła zazielenić miejskie przestrzenie. Wymóg dotyczący obowiązkowego montażu zielonych dachów to tak naprawdę ekologiczna inwestycja w zdrowie mieszkańców i zachowanie bioróżnorodności. Od 15 lat w Bazylei tworzy się zielone dachy na nowych i modernizowanych budynkach. Dzięki temu w tym 170 tys. mieście zamontowano ponad 1 milion metrów kwadratowych zielonych dachów, co czyni je wiodącym miastem w zazielenianiu swoich przestrzeni.

Dr Stephan Brenneisen, naukowiec w Instytucie Środowiska i Zasobów Naturalnych w Zurychu od lat doradza szwajcarskim deweloperom i wykonawcom, aby realizować ekologiczne inwestycje i innowacje. Zielone dachy powstają na niewykorzystanych powierzchniach dachowych, także tych, znajdujących się na starszych budynkach. 

Zyski

Chcąc rozwiązać problemy związane z marnotrawstwem energii i rosnącymi temperaturami spowodowanymi zmianami klimatu, w mieście szuka się przestrzeni do zastosowania zrównoważonych rozwiązań. Dachy są takim właśnie miejscem. 

Tu, w Bazylei, zauważyliśmy, że dachy płaskie nie są wystarczająco wykorzystywane i mogą być cennymi obszarami dla zachowania przyrody wyjaśnił dr Stephan Brenneisen i dodał: – Dlatego wspólnie z naszymi kolegami z działu budowlanego, a w szczególności z ówczesną dyrektor Barbarą Schneider, zaczęliśmy integrować te obszary z prawem planistycznym, określać wytyczne, a tym samym realizować te projekty w Bazylei.

źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.