Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pierwszy na świecie podatek od emisji metanu krów i owiec. Kto wprowadzi opłatę za zwierzęce gazy?

Pierwszy na świecie podatek od emisji metanu krów i owiec. Kto wprowadzi opłatę za zwierzęce gazy?

Nowa Zelandia ogłosiła nowy plan w ramach polityki klimatycznej. Rząd chce wprowadzić podatek od emisji metanu krów i owiec. Zapłacą go hodowcy tych zwierząt, a zebrane pieniądze mają wspierać zrównoważone rolnictwo. To pierwsza taka inicjatywa na świecie. 

Zelandia wprowadzi podatek od krowich gazów 

James Shaw, nowozelandzki minister ds. klimatu, ogłosił plan redukcji gazów cieplarnianych w rolnictwie. Kraj chce wprowadzić system opłat od  śladu węglowego hodowlanych zwierząt. Podatek od emisji metanu krów i owiec ma wejść w życie w 2025 roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w grudniu tego roku. 

Obowiązek zapłaty będzie dotyczył hodowców krów i owiec. Możliwe będzie zmniejszenie podatku w przypadku rolników, którzy wykorzystują dodatki do pasz obniżające emisje metanu w trakcie procesów trawiennych zwierząt. 

Nie ma wątpliwości, że musimy zmniejszyć ilość metanu emitowanego do atmosfery. Efektywny system cen emisji dla rolnictwa odegra kluczową rolę, w tym jak to osiągniemyskomentował decyzję James Shaw

Czy emisje hodowli zwierząt są aż tak istotne?

Rolnictwo w Nowej Zelandii 

W ciągu ostatnich 20 lat światowa konsumpcja mięsa zwiększyła się dwukrotnie – każdego roku zabija się nawet 90 miliardów zwierząt. Według Pivot Foot Investment rolnictwo przemysłowe odpowiada za około 37% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Jednak ślad ekologiczny hodowli zwierząt to także miliony akrów wycinanych lasów, które uwalniają zmagazynowany dwutlenek węgla. 

Uprawa roli i hodowla zwierząt, to ważna gałąź gospodarki Nowej Zelandii. Krów i owiec jest tam ponad 7 razy więcej niż ludności. To sprawia, że rolnictwo odpowiada  za połowę emisji gazów cieplarnianych tego kraju. Aż 44% z nich stanowiły emisje metanu. 

Źródło danych: environment.govt.nz

Rosnące emisje metanu skupiają coraz większą uwagę w debacie publicznej o globalnej polityce klimatycznej. Problem wysokiego stężenia CH4 w atmosferze został poruszony podczas szczytu COP26 w Glasgow. Podjęto wówczas decyzję o ściślejszym monitorowaniu i redukcji emisji metanu

Okazuje się, że metan odpowiada za 25% ocieplenia klimatu. Mimo że jego ilość jest znacznie mniejsza niż dwutlenku węgla, ma dziesięciokrotnie większy potencjał cieplarniany. 

Co łączy metan z hodowlą zwierząt? 

Okazuje się, że jedna krowa jest w stanie wyemitować około 100 kg metanu rocznie w procesie trawienia. Biorąc pod uwagę skalę konsumpcji mięsa i hodowli bydła przekłada się to na 10% globalnych emisji. 

Naukowcy od dawna badają wpływ krowiej diety na to zjawisko. Jednym z rozwiązań  jest dodawanie do paszy krasnorosty, czyli czerwone glony. Dzięki temu emisje metanu generowane przez krowy mogą zmniejszyć się aż o 82%

Co zmieni podatek od emisji metanu krów i owiec? 

Działania rządowe Nowej Zelandii mają zachęcić rolników do wdrażania rozwiązań, które mają obniżyć emisje gazów cieplarnianych rolnictwa. Pieniądze zebrane z podatku od emisji metanu krów i owiec będą zasilać specjalny fundusz, którego celem ma być wspieranie zrównoważonego rozwoju przemysłu rolniczego. Do tej pory nowozelandzki rząd przeznaczył już na to 1,9 mld dolarów. 

Źródło: Euractiv, Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.