Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pijesz wino? Przetwarzaj korki. ReKorek, czyli ogólnokrajowa akcja recyklingu korków

wine

Pijesz wino? Przetwarzaj korki. ReKorek, czyli ogólnokrajowa akcja recyklingu korków

Lubisz pić wino? A może w domu i w pracy korzystasz z tablic korkowych i podkładek na stół? Jeżeli nie wiesz, co zrobić ze zużytym korkiem do wina i innymi korkowymi przedmiotami, mamy radę. Włącz się w akcję ReKorek, czyli oddaj korek do recyklingu lub utwórz punkt zbiórki, aby mogły powstać z niego nowe przedmioty. Ekologia i dbanie o środowisko mogą iść w parze z rozrywką!

Wino i ekologia

Za akcją stoi Andre Rodrigues, urodzony w Portugalii, ale od 9 lat zamieszkujący w Polsce. Portugalia, znana z ciepłego klimatu, może pochwalić się sporą ilością winnic. Andre z Portugalii zabrał ze sobą niezwykle użyteczną wiedzę na temat recyklingu. Jak sam mówi, Polska ma duży niższy poziom, niż jego rodzimy kraj w ponownym przetwarzaniu produktów. Z miłości do dobrego wina i dbałości o przyrodę wziął się wspaniały pomysł, inicjujący powstanie akcji ReKorek.

źródło: ReKorek

Ku idei less waste

Mieszkam w Polsce od 9 lat i zauważyłem wzrost importu wina do Polski – pamiętam jeszcze czasy kiedy prosiłem moją mamę, żeby wysłała mi vinho verde, którego nie dało się znaleźć w żadnym sklepie – obecnie mogę go znaleźć w prawie każdej Żabce powiedział Światu OZE Andre Rodrigues, pomysłodawca ReKorka. – Jeśli chodzi o winnice, to wspiera mnie już parę z nich w Polsce. Wierzę, że skoro produkcja wina w Polsce rośnie, więcej winnic dołączy do mojej akcji dodał.

Jak sam mówi, zauważył, w Polsce znaczny wzrost picia wina – nie taniego, ale wytrawnego, wyrafinowanego, czy nawet ekologicznego. Wraz ze wzrostem importowanego z zagranicy wina, w kraju pojawiły się też lokalne winnice i jest ich coraz więcej. A jeżeli wzrosła ilość butelkowanego wina, to siłą rzeczy pojawiło się więcej korków. Tylko co z nimi zrobić?

– Najczęściej korek ląduje w śmietnikumówi Andre. Dzisiaj posiadamy wiele zatyczek do butelek, które są używane po otwarciu butelek, a naturalny korek jest traktowany jako produkt jednorazowy.

Cykl życia drzewa i GOZ

Korek jest przedmiotem wykonanym najczęściej z naturalnego tworzywa, jakim jest kora dębu. Niekiedy spotkać można też syntetyczne korki, choć z reguły rzadziej. Andre postanowił zrobić coś z tym, aby naturalne zasoby nie marnowały się i przestały istnieć w oczach ludzi jako jednorazowe przedmioty do wyrzucenia. Najpierw próbował skontaktować się z warszawskim ratuszem. Niestety bezskutecznie. Co ciekawe, na stronie Zasad segregacji odpadów w Warszawie rekomenduje się, aby korek został wyrzucony do śmieci. W obliczu tego Portugalczyk sam zorganizował akcję recyklingu korków, ReKorek. 

ReKorek w Polsce – nauczmy się przetwarzać

Akcja ReKorek polega na organizowaniu miejsc, które zbierają korki i inne korkowe akcesoria. W akcji uczestniczy wiele punktów gastronomicznych w całej Polsce. Inicjatywa Andre spotyka się z coraz większym zainteresowaniem – zarówno miejsc, które chcą zaoferować się jako punkty zbiórek, jak i tych, którzy chcą oddać korki. Nic dziwnego, bo w Polsce potrzeba wdrożenia wzmożonej edukacji na rzecz niemarnowania, zaprzestania konsumowania nowych i jednorazowych produktów na rzecz przetwarzania odpadów. Każdy, kto chce wziąć udział w akcji ReKorek może przyłączyć się poprzez kontakt na portalu społecznościowym lub dedykowanej stronie internetowej ReKorek.

Jestem pozytywnie zaskoczony, że po rozgłoszeniu akcji na Facebooku, wiele osób zgłosiło się do mnie bezpośrednio – chcą oddać swoje korki lub zgłaszają sugestie miejsc. Również parę miejsc zgłosiło chęć bycia punktem zbiórki – mimo nieciekawych czasów dla tej branży jak pandemia.

Organizator akcji ReKorek chce w przyszłości otworzyć punkt recyklingu w Polsce. Może się mu to udać z naszą pomocą. Polska potrzebuje akcji, które uświadamiają, jak cenne są naturalne surowce i że nie wolno ich marnować. Dedykowane punkty recyklingu korka znajdują się za granicą, ale jeszcze nie w naszym kraju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.