Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pionierski projekt instalacji magazynowania energii w postaci ciekłego powietrza w UK

cryo

Pionierski projekt instalacji magazynowania energii w postaci ciekłego powietrza w UK

Już niedługo rozpoczną się prace nad budową pierwszej na świecie komercyjnej instalacji magazynowania energii w postaci ciekłego powietrza. Co to oznacza w praktyce? Rewolucję w OZE.

Pierwszy na świecie komercyjny magazyn energii ma powstać w pobliżu Manchesteru w północnej Anglii. Idea magazynowania energii ze źródeł OZE pojawiła się tam już jakiś czas temu, a rozwiązanie miało służyć do przechowywania nadwyżek energii. Autorem tego rozwiązania był wówczas Highview Power, która postanowiła pójść za ciosem i rozwinąć wykorzystanie systemu skraplania powietrza.

CRYObattery będzie pierwszym komercyjnym projektem, reprezentującym nadchodzącą technologię długoterminowego magazynowania energii w dowolnym miejscu. Jej funkcjonowanie jest podobne do elektrowni szczytowo-pompowej, ale ma tę zaletę, że może być zbudowana w dowolnym miejscu.

Ponadto, system wykorzystujący magazyn energetyczny w postaci skroplonego powietrza miał generować mniej kosztów, niż w przypadku akumulatorów litowo-jonowych. Takie rozwiązanie miało pozwolić także gromadzić większe ilości prądu, niż w przypadku baterii.

Energia i więcej

Zachęcony ideą magazynów energii joint venture pomiędzy Highview Power i Carlton Power postanowił zbudować i obsłużyć CRYObattery o mocy 50 MW / 250 MWh – który później może zostanie rozbudowany o więcej magazynów. Instalacja będzie mieścić się we wsi Carrington.

Co ciekawe spółka planuje oddać obiekt także dla zwiedzających. Długotrwałym celem będzie takie przekształcenie terenu, aby efektywnie spełniało rolę ciekawej atrakcji turystycznej. Projekt – który otrzymał 10 milionów funtów (12,5 miliona dolarów) dotacji od rządu Wielkiej Brytanii, ma zostać uruchomiony w 2023 roku. Jednak centrum dla zwiedzających ma zostać otwarte już w pierwszym kwartale 2021 roku, jeżeli ustabilizuje się kwestia rozprzestrzeniania wirusa w Europie i na świecie.

Highview Power twierdzi, że kriogeniczne systemy magazynowania energii, wykorzystujące zamrożone ciekłe powietrze, są jedynym takim rozwiązaniem, które potrafi długotrwale zmagazynować energię. Jak twierdzą przedstawiciele projektu, energię w tej formie będzie można magazynować nawet przez wiele dni i tygodni – a nie godzin.

Przypomnijmy: magazyn, który wykorzystuje skroplone powietrze jako metodę do magazynowania energii elektrycznej ułatwia przechowywanie dużej ilości energii wytworzonej z OZE. Technologia ciekłego powietrza używa nadmiarowej energii elektrycznej w sieci przesyłowej do schładzania powietrza do temperatury -196°C, skraplając je. Schłodzonym gazem można napędzić turbiny, które wprawiają się w ruch poprzez rozprężanie gazu. Wówczas ogrzany gaz generuje z powrotem energię elektryczną.

Źródło: rechargenews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.