Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Plastik z ropy zalewa środowisko

plastic

Plastik z ropy zalewa środowisko

Kto wytwarza odpady, których natura nie jest w stanie strawić? Człowiek. Poznaj historię powstania wielu produktów z tworzyw sztucznych, które Cię otaczają. Plastiki, krążące w naturze, przyczyniają się do wzmagającego się ocieplenia klimatu.

Kupa śmieci

Problem Great Pacific Garbage Patch został opisany w 1997 roku. Zjawisko Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci zostało odkryte przez Charlesa Moore’a. Dryfująca plama odpadów wynosiła 45–129 tys. ton i miała powierzchnię 1,6 mln km². W 99,9% składała się z tworzyw sztucznych.

Każdy z nas ma w zasięgu wzroku jakiś produkt z tworzywa sztucznego. Wszechobecny plastik jest produkowany w ilości ponad 300 milionów ton rocznie. Blisko połowa z nich to produkty jednorazowego użycia! Nic dziwnego, że taka ilość odpadów znajduje się w dużej mierze w środowisku naturalnym. Aby zagospodarować tak ogromną ilość plastikowych odpadów, potrzeba zaawansowanych i efektywnych metod oraz narzędzi, a także konsekwentnych procedur, do których stosowałby się każdy z nas.

Tymczasem odpady z wysypisk często przedostają się do rzek, zagrażając morskiej faunie i florze. Takie plastikowe śmieci rozpadają się w morzach i oceanach na mikroskopijne cząstki, czyli mikroplastiki.

Skąd ten plastik?

Termin tworzywo sztuczne obejmuje szeroką gamę materiałów, z których każdy ma inne zastosowanie i inne właściwości fizyczne – podaje Carl Redshaw, chemik z University of Hull w Wielkiej Brytanii. W rzeczywistości znanych jest ponad 300 rodzajów tworzyw sztucznych, które łączy fakt budowy i występowania w nich polimerów.

To polimery nadają tworzywom sztucznym wiele pożądanych cech, takich jak elastyczność oraz wytrzymałość. Polimery mogą mieć pochodzenie roślinne oraz syntetyczne – te powstały z ropy naftowej lub gazu ziemnego. 

Nie wszystkie tworzywa sztuczne pochodzenia biologicznego są polimerami biodegradowalnymi i nie wszystkie tworzywa sztuczne biodegradowalne są pochodzenia biologicznego wyjaśnia Carl Redshaw. – Niemniej jednak materiały ropopochodne i gaz ziemny powodują porównywalnie największe szkody dla środowiska. Tworzywa sztuczne z tej kategorii zwykle utrzymują się w środowisku przez dłuższy czas, zagrażając wielu organizmom.

Z rafinerii do lodówki

Karton na sok lub mleko może pochodzić z ropy, która z kolei znajduje się w skorupie ziemskiej. Gęsty płyn składa się z węglowodorów, czyli związków powstałych z kombinacji atomów węgla i wodoru. Proces wytwarzania wielu plastików ma więc swój początek w rafinerii, gdzie ropa naftowa zostaje podzielona na kilka grup substancji chemicznych, w tym naftę, która stanie się podstawowym surowcem do produkcji tworzyw sztucznych. Plastikowe opakowania, słomki, butelki na wodę, jednorazowe foliówki, nakrętki, pojemniki na szampon – wszystko to łączy podobny skład. Wyprodukowane są z etylenu i propylenu, które pod wpływem procesów przekształcają się w polietylen i polipropylen.

To tylko dwie spośród wielu innych odmian tworzyw sztucznych. Inne rodzaje węglowodorów są izolowane i rozkładane z różnych źródeł – nie tylko z ropy naftowej, ale także z gazu ziemnego i są również wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych. Dodatkowo różne tworzywa sztuczne muszą mieć rozmaite właściwości. Na przykład opakowanie żywności, absorbujące nadmiar tlenu i światła słonecznego, zawiera dodatki, które uniemożliwiają natlenienie i naświetlenie produktu. To właśnie takie dodatki nadają polimerowi jego właściwości.

Obcy

Tworzywa sztuczne syntetyzowane z ropy naftowej i gazu ziemnego są wytwarzane poprzez izolację węglowodorów, a następnie zostają odtworzone w zupełnie nowych formacjach. I to one są obce i nierozpoznawalne dla natury. Szkielet węglowy znajdujący się w syntetyzowanym plastiku nie jest rozpoznawany przez bakterie glebowe, które ​​nie są w stanie strawić tego składnika i przekształcić go w wodę lub CO2. 

Polietylen rozkłada się na wysypiskach przez wieki. Oznacza to, że wiele z tego, co zostało wyprodukowane w ciągu naszego życia, nadal pozostanie na Ziemi w swojej niemal pierwotnej formie. Efekt? Chemikalia cały czas krążą w naturze, powodując emisję gazów i klęski klimatyczne. Rada? Zatrzymanie produkcji jednorazówek i innych tworzyw sztucznych, a wykorzystanie surowców biodegradowalnych i przetwarzanie odpadów na dużo większą skalę.

źródło: livescience.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.