Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Plastik znika ze sklepów w Polsce

Ta technologia może nas uwolnić od plastiku. Sekret: mąka ziemniaczana - Ta polska technologia może nas uwolnić od plastiku. Sekret: mąka ziemniaczana

Plastik znika ze sklepów w Polsce

Zatwierdzona przez Parlament Europejski ustawa zakazująca sprzedaży jednorazowych artykułów wykonanych z tworzyw sztucznych zacznie obowiązywać dopiero od 2021 r. Mimo to już teraz wiele sieci handlowych wprowadza do swojej oferty proekologiczne rozwiązania. 

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, już od końca kwietnia bieżącego roku, czyli od terminu oznaczającego rozpoczęcie sezonu grillowego, kilka sieci sklepów w Polsce postanowiło wycofać ze swojej oferty jednorazowe naczynia wykonane z plastiku i zastąpić je przedmiotami wytworzonymi z biodegradowalnych, przyjaznych środowisku materiałów.  

Sieć sklepów Lidl zmodyfikowała ofertę swojej marki Grill&Fun. Od bieżącego sezonu grillowego produkty oznaczone tym logo będą wykonane z ekologicznych tworzyw – i tak np. jednorazowe tacki zostaną wykonane z papieru, a dokładniej z celulozy, która ulega szybkiemu rozkładowi. Dodatkowo w ofercie sieci znajdą się jednorazowe kubki wytworzone z celulozy z dodatkiem PLA (polilaktydu, czyli w pełni biodegradowalnego polimeru polikwasu mlekowego, pochodzącego z odnawialnych surowców naturalnych, takich jak mączka kukurydziana), a także słomki do napojów, również wykonane z PLA.  

W sklepach tej marki pojawią się także ekologiczne sztućce. Konsumenci będą mogli wybrać pomiędzy tymi wykonanymi z polilaktydu i otrębów lub z drewna. Do produkcji tych drugich zostanie wykorzystany odnawialny surowiec pochodzący z gospodarstw leśnych zarządzanych w zrównoważony sposób. Marka szacuje, że podjęte działania umożliwią jej w tym roku zredukowanie plastikowych odpadów o ok. 140 ton. 

Podobne działania podjęła również sieć sklepów Biedronka. W ramach akcji „Świętuj dzień grilla” wprowadziła do swojej oferty jednorazowe produkty wykonane z ekologicznych, odnawialnych surowców. Już od końca kwietnia bieżącego roku w dyskoncie można nabyć biodegradowalne kubki, sztućce, słomki i talerze. Do ich produkcji wykorzystano surowce pochodzenia naturalnego, takie jak drewno (w przypadku sztućców), pulpa z celulozy lub trzcina cukrowa (talerze). Część jednorazowych produktów została wykonana z polilaktydu wytworzonego z kukurydzy lub papieru z dodatkiem tego biodegradowalnego polimeru. 

Źródła: wirtualnemedia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.