Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pływająca ściana energii: dużo mocy na małej przestrzeni

wind

Pływająca ściana energii: dużo mocy na małej przestrzeni

Norweski projekt morskich turbin wiatrowych może przyczynić się do znacznego wzrostu udziału energii wiatrowej w ogólnym miksie energetycznym. Firma Wind Catching Systems przekonuje o innowacyjności i korzyściach płynących z nowej koncepcji.

Wieloturbinowe platformy pływające

Wind Catching Systems szacuje, że innowacyjna technologia będzie dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż dotychczasowe koncepcje morskiej energetyki wiatrowej. Dodatkowo znacznie, bo aż o 80% zmniejszy się powierzchnia potrzebna do usytuowania morskich farm wiatrowych. Pływająca elektrownia wiatrowa może konkurować z przybrzeżnymi elektrowniami wiatrowymi pod względem kosztów potrzebnych do jej budowy – podaje Aibel, firma z branży naftowej, gazowej i morskiej energetyki wiatrowej, współpracująca z Wind Catching Systems.

Jak to działa?

Pomysłodawcy projektu Wind Catcher przekonują, że innowacyjne systemy wiatrowe będą konkurencyjne dla tradycyjnych, pływających elektrowni wiatrowych. Platforma składa się z małych turbin o mocy ok. 1 MW każda. Gigantyczna ściana mocy znajduje się na zacumowanej, wpół zanurzonej platformie. Wielowirnikowe pływające turbiny radykalnie zwiększają wydajność pływających farm wiatrowych, a zmniejszają  powierzchnię zajętą przez platformę. Dodatkowym plusem jest duża prędkość wiatru, wiejącego na północnych wodach Europy.

Każdy Wind Catcher wyprodukowałby wystarczającą ilość energii dla zasilenia 80 000 gospodarstw domowych. Koncepcja WCS będzie w stanie pracować przez 50 lat, co przewyższa żywotnością standardowe projekty morskie o 20 lat.

Przyszłość morskich OZE

Wind Catcher ma przyczynić się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie w najbliższych dwóch latach. Szacuje się, że ta koncepcja wyprzedzi konwencjonalne pływające morskie farmy wiatrowe o 10 lat. Firmy chcą skomercjalizować tę technologię.

Naszym celem jest umożliwienie operatorom i deweloperom morskiej energii wiatrowej produkcję energii elektrycznej po kosztach konkurencyjnych z innymi źródłami energii i to bez dotacji powiedział dyrektor generalny WCS, Ole Heggheim.

źródło i fot.: windcatching.com, techargenews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.