Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pływający liść produkuje paliwo słoneczne

Pływający liść produkuje paliwo słoneczne

Na rzece w pobliżu University of Cambridge pojawił się nietypowy gość. To ultracienki, elastyczny liść, który produkuje paliwo słoneczne, nie uwalniając przy tym żadnych emisji. Ta technologia może okazać się ważnym krokiem w dekarbonizacji przemysłu. 

Pływający liść produkuje paliwo słoneczne 

Transformacja energetyczna wymaga nie tylko alternatywnych źródeł dla prądu, ale również paliwa. Jedną z popularniejszych propozycji jest “ciekłe światło słoneczne”, których wytwarzanie jest bezemisyjne. 

Zaskakujący sposób na pozyskiwanie paliwa słonecznego opracowali naukowcy z University of Cambridge. To ultracienki, elastyczny sztuczny liść, który unosi się na powierzchni wody i przekształca promienie słoneczne w paliwo. Jak to możliwe?

Liść zamiast ogniw fotowoltaicznych, skonstruowany jest z ogniw paliwowych, dzięki czemu technologia naśladuje naturalny proces fotosyntezy. Ogniwa w kontakcie ze światłem słonecznym stymulują reakcje chemiczne, które generują paliwo, nie emitując przy tym ani grama CO2. 

Naukowcy przetestowali możliwości sztucznego liścia na rzece Cam. Źródło: University of Cambridge

Sztuczny liść unosi się na wodzie, dzięki cienkim warstwom tlenków metali oraz perowskitom, które pokryto wodoodpornymi foliami na bazie węgla. 

Paliwo słoneczne jest niezbędne dla dekarbonizacji

Projekt naukowców z Cambridge ma pomóc w dekarbonizacji sektorów, w których wdrożenie najpopularniejszych technologii odnawialnych źródeł energii, czyli fotowoltaiki czy wiatraków jest niemożliwe. Jednym z tych obszarów jest światowy handel, który w 80% opiera się na statkach towarowych. 

Dekarbonizacja przemysłu wymaga produkcji mniej emisyjnych paliw, takich jak paliwo słoneczne. Chociaż uwalnia on gazy cieplarniane w trakcie spalania, jego produkcja nie generuje żadnych emisji. Co więcej, ta opcja jest znacznie mniej kosztowna z perspektywy środowiska, ale również budżetu, ponieważ nie wymaga wiercenia w ziemi. 

Wiele technologii energii odnawialnej, w tym technologie paliw słonecznych, mogą zajmować duże ilości miejsca na lądzie, więc przeniesienie produkcji paliwa na otwarte wody oznaczałoby, że czysta energia i użytkowanie gruntów nie konkurują ze sobąpowiedział prof. Erwin Reisner, autor badań i kierownik grupy badawczej.

Teoretycznie można by zwinąć te urządzenia i umieścić je niemal wszędzie, w prawie każdym kraju, co również pomogłoby w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznegododał

Na ten moment technologia nie jest gotowa na komercjalizację, ponieważ wymaga kolejnych ulepszeń. Niemniej naukowcy z Cambridge mają wielką nadzieję, że sztuczny liść pomoże w przyszłości dekarbonizacji przemysłu. 

Źródła: cam.ac.uk, euronews.com

Fot. główna: cam.ac.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.