Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Po budzącej się do życia naturze wiosnę poznacie

krokusy

Po budzącej się do życia naturze wiosnę poznacie

20 marca, w Równonoc Wiosenną, brzask pokonuje ciemność. Od tego momentu, aż do przesilenia letniego, dni stają się coraz dłuższe. Wiosna jest symbolem życia, nadziei i natury, które odradzają się po mrokach zimy. A co zwiastuje wiosnę?

Kwiaty – pierwsze symbole wiosny

To one jako pierwsze przebijają przez śnieg, aby przynieść nam radosną nowinę o powracającej wiośnie. Niektóre z nich pojawiają się już na początku lutego, kiedy słońce nieco śmielej zaczyna ogrzewać ziemię. Przebiśniegi, pierwiosnki, zawilce, przylaszczki i krokusy to zwiastuny wiosny, które możemy znaleźć na polanach, łąkach i pod lasami. 

Powracają ptaki

Jako pierwsze do Polski przylatują skowronki, zięby, szpaki, pliszki siwe, dzikie gęsi, zięby, kopciuszki i bociany. W rodzinne strony powracają również pary żurawi, aby wybrać miejsca na gniazda. Pozostałe ptaki, w tym kruki i gawrony, rozpoczynają lęgi. O poranku słychać śpiewy sikorek, strzyżyków, głuszców i wilg. 

Nad stawem unosi się rechot żab

20 marca jest również Dniem Żaby. Właśnie w tym czasie płazy te budzą się ze snu i śmielej wyruszają na wędrówki. Jeżeli mieszkasz w pobliżu łąki lub stawu, na pewno usłyszysz charakterystyczny rechot. Gdy pogoda będzie wystarczająco ciepła, żaby rozpoczną gody, a na początku kwietnia złożą skrzek. 

Ssaki budzą się do życia

Symbolem wiosny i odradzającego się cyklu życia jest również zając szarak. W wierzeniach pogańskich zające były świętymi zwierzętami bogini wiosny, Ostary. Obecnie kojarzone są ze świętami Wielkanocy. Warto wspomnieć, że populacja tych zwierząt systematycznie maleje, m.in. z powodu kłusownictwa. W 2016 roku w Polsce żyło ok. 700 tys. szaraków.  Na  początku wiosny łosie i jelenie zrzucają stare poroża, w miejsca których odrastają nowe.

Jak świętować pierwszy dzień wiosny?

Pierwszy dzień wiosny przypada w sobotę, więc poza wiosennymi porządkami znajdź chwilę dla siebie, aby podziwiać naturę. Spacer po lesie lub parku, czy obserwowanie przyrody we własnym ogrodzie to dobry sposób na odpoczynek po ciężkim tygodniu. 

Często praktykowanym zwyczajem jest również sadzenie kwiatów, drzew i ziół. Jeśli nie masz własnego ogrodu, możesz wykorzystać niewielką doniczkę z ziemią. Do marcowych kwiatów zaliczamy nagietki, chabry, bratki, dzwonki, tulipany i niezapominajki. Natomiast rośliny mniej odporne na chłód, które należy trzymać w domu to nasturcje, aksamitki, szałwia i astry letnie. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.