Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Polska „brudasem” Europy. Wyczerpaliśmy swój budżet węglowy

smog spalanie śmieci

Polska „brudasem” Europy. Wyczerpaliśmy swój budżet węglowy

Z raportu wykonanego przez fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wynika, że Polska już dawno przekroczyła swój limit emisji dwutlenku węgla. W dużym stopniu przyczyniła się do tego Elektrownia Bełchatów. Jedyną szansą na zatrzymanie tego trendu jest zastąpienie węgla czystą energią.

Czym jest budżet węglowy?

Zgodnie z definicją ustaloną na Porozumieniu Paryskim, budżet węglowy to łączna ilość dwutlenku węgla, jaką kraj może wyemitować do atmosfery. Wielkość ta jest obliczona tak, aby zachować średnią temperaturę Ziemi i nie doprowadzić do jej wzrostu, a w związku z tym do katastrofy klimatycznej. Dla Polski limit maksymalnego wzrostu temperatury obliczony jest na 1,5˚C. We wrześniu nastąpiło przekroczenie tego progu, a prognozy wskazują, że emisja może doprowadzić do wzrostu  nawet do 2˚C już w 2024 roku.

Niechlubne zwycięstwo

Jak czytamy w raporcie, większą niż Polska emisję CO2 w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii ma tylko Republika Południowej Afryki. Wysyłamy w atmosferę ok. 765g/ kWh, podczas gdy norma dla świata to ok. 450g/kWh. Aż 82% gazów cieplarnianych w naszym kraju wytwarza sektor energii, z czego 38% elektrownia w Bełchatowie. Dane te bardzo niepokoją międzynarodowych i krajowych specjalistów do spraw klimatu.

Raport nie pozostawia złudzeń – jeśli emisje wszystkich krajów, tak jak Polski, przekroczą próg dla 1,5°C, przyczynią się do destabilizacji klimatu, czego konsekwencje poniesiemy my wszyscy. Doświadczymy m.in. pogłębiającej się suszy i strat w produkcji rolnej. Mamy prawo do bezpiecznej przyszłości klimatycznej, bo klimat to nasze wspólne dobro – powiedziała rzeczniczka ds. kampanii w fundacji ClientEarth Monika Sadkowska.

Mniejsza opłacalność energii z węgla

Okazuje się, że wskaźniki te są niekorzystne nie tylko dla klimatu. W związku z coraz większym kosztem energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych, inwestycje w nie stają się coraz mniej opłacalne. I tak na przykład wspomniana już Elektrownia Bełchatów okazuje się nie tylko źródłem wielkiego zanieczyszczenia, ale jest również nierentowna. W swojej wypowiedzi podsumowała to trafnie Ilona Jędrasik, kierowniczka programu Polska Energia w ClientEarth:

W Polsce po 2000 r. całkowita emisja gazów cieplarnianych nawet nieznacznie wzrosła, podczas gdy zakładano 15-proc. spadek. To trend, którego nie można kontynuować, po pierwsze ze względu na rosnącą nieopłacalność węgla, a po drugie – ponieważ jesteśmy współodpowiedzialni za ochronę klimatu.

Raport dla ClientEarth przeprowadzili pracownicy Pracowni Bioklimatologii, Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Źródło: ClientEarth.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.