Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Polska firma energetyczna rozpoczyna działalność w Ukrainie

Polska firma energetyczna rozpoczyna działalność w Ukrainie

Firma Columbus Energy – dostawca usług energetycznych poszerza działalność na rynkach zagranicznych. Po Republice Czeskiej pojawi się w Ukrainie. To szczególny kierunek. Od momentu agresji Rosji na Ukrainę kraj ten mierzy się z wyzwaniami energetycznymi.

Fotowoltaika, pompy ciepła i magazyny energii

13 kwietnia bieżącego roku zarząd spółki podpisał dziś umowę typu joint-venture. Zgodnie z nią za pośrednictwem utworzonej w Ukrainie spółki, Columbus wraz z ukraińskim partnerem, będzie projektował, dostarczał i montował produkty ze swojej oferty, tj. fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii. Działalność ukraińskiej spółki, w której polska firma obejmie 60% udziałów, będzie prowadzona pod marką Columbus. Oznacza to wykorzystanie firmowych produktów, zasobów technologicznych, sprzedażowych i marketingowych.

– Mamy świadomość, że jest to rynek wymagający, ale równocześnie bardzo perspektywiczny. Obecnie tamtejsza energetyka jest zależna od paliw kopalnych i atomu. Odbudowa niezależności energetycznej jest dla Ukrainy priorytetem, co oznacza, że popyt na rozwiązania OZE przez najbliższe lata będzie tam olbrzymi. Nawet teraz, podczas wojny, jest spory popyt w regionach południowo-zachodnich na niezależność energetyczną – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Sytuacja w Ukrainie

Ukraina ma ogromny potencjał w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Według raportu „Cooperation for Restoring the Ukrainian Energy Infrastructure project” kraj ma najwyższy potencjał rozwoju OZE wśród innych krajów Europy Południowo-Wschodniej.

Przed wojną Ukraina doświadczyła znaczącego wzrostu, jeśli chodzi o potencjał OZE i inwestycje sektora prywatnego. Wzrost energii odnawialnej był napędzany przez nowe moce energii wiatrowej, słonecznej, a w ostatnich latach również biomasę. Na początku 2022 roku, OZE stanowiły około 10% w miksie energetycznym – mówią w wywiadzie dla Świata OZE członkinie ukraińskiego Centrum Inicjatyw Środowiskowych Ecoaction.  

Odbudowa systemu energetycznego w Ukrainie musi uwzględniać potrzeby lokalne, wyzwania środowiskowe i bezpieczeństwo energetyczne, a rozwój OZE powinien być priorytetem. 

W Ukrainie będzie wiele przetargów, międzynarodowych zleceń, związanych z odbudową po wojnie. Jako członek United Nations Global Connect przyglądamy się temu, jak świat przygotowuje się na czas “po wojnie”. Chcemy być pierwsi i działać tak jak w Czechach, gdzie w niecałe pół roku udało nam się zaimplementować powtarzalny i skalowalny model biznesowy. Jak będzie w Ukrainie? Wszystko przed nami  – mówi Dawid Zieliński.

Czytaj także: Jak energetyka rozproszona i OZE podtrzymują Ukrainę w czasie wojny? Wywiad z Maciejem Zaniewiczem, starszym analitykiem w Forum Energii.

Columbus na zagranicznych rynkach

Przypomnijmy, że działalność zagraniczną Columbus rozpoczął w czerwcu ubiegłego roku, w Republice Czeskiej. Oficjalnie sprzedaż produktów ruszyła tam w sierpniu 2022 roku. Początkowo była to fotowoltaika z magazynem energii, obecnie oferta została poszerzona o pompy ciepła i produkty dla segmentu B2B. W Czechach również firma korzysta z wypracowanego modelu sprzedażowy i wieloletniego doświadczenie.

– Według wstępnych szacunków, w Czechach do końca marca br. zamontowaliśmy powyżej 300 instalacji i osiągnęliśmy ok. 30 mln zł przychodów, jednak szczegółowe dane zaprezentujemy w raporcie kwartalnym.  Jak będzie w Ukrainie? Wszystko przed nami  – mówi Dawid Zieliński. 

źródło: informacja prasowa Columbus Energy, energycharter.org/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.