Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Polska spółka będzie produkować małe reaktory jądrowe. Energia tańsza niż gaz

Polska spółka będzie produkować małe reaktory jądrowe. Energia tańsza niż gaz

W grudniu PKN Orlen podpisał umowę inwestycyjną z Synthos Green Energy. Dwa podmioty utworzyły spółkę, która będzie rozwijać technologię małych reaktorów jądrowych w Polsce. Prezes UOKiK wydał właśnie zgodę na utworzenie nowej spółki.

Reaktory jądrowe produkowane w Polsce

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie nowej spółki, która będzie rozwijać technologię małych reaktorów jądrowych. Synthos Green Energy i Orlen chcą uczestniczyć aktywnie w polskiej transformacji energetycznej wykorzystującej atom jako jedno z “zielonych” źródeł energii. Spółka Orlen Synthos Green Energy będzie dostarczać rewolucyjne rozwiązania służące zwiększenia niezależności energetycznej – potwierdza prezes UOKiK.

Budowa reaktora BWRX-300 trwa krócej niż budowa elektrowni jądrowej. Koszty za każdy MW są o ok. 30% niższe niż konwencjonalne projekty atomowe – podano na rządowej stronie gov.pl i dodano, że mały reaktor o mocy 300 MWe jest w stanie każdego roku wytworzyć energię dla ok. 150-tysięcznego miasta. 

W lutym UOKiK przebadał paliwa od 940 przedsiębiorców. Z 489 przekazanych próbek paliw, prawie 7% nie spełniało wymagań jakościowych.

Taniej niż gaz i mniej emisji

Koszt produkcji 1MWh energii będzie też mniejszy o 30% w porównaniu do energii z gazu. Energia pozyskiwana z małego reaktora modułowego zmniejsza też emisje CO2: rocznie to ok. 0,3 – 2 mln ton dwutlenku węgla rocznie (w zależności od paliwa, które zastępuje).

Małe reaktory jądrowe BWRX-300, które będą produkowane w Polsce, mają przynieść też nowe szanse dla polskiej gospodarki. GE Hitachi szacuje, że ok. 50% wydatków związanych z budową reaktorów może zostać w naszym kraju. W rozwijanie technologii będą zaangażowane też polskie firmy. Mają też pojawić się nowe miejsca pracy.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, potwierdza, że to szczególnie ważna decyzja dla rozwoju energetyki w kraju. Według przewidywań energetyka jądrowa będzie pokrywać 25% zapotrzebowania na energię w miksie energetycznym.

źródło: gov.pl, money.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.