Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Polska walka ze smogiem doczeka się rządowego wsparcia

odejście od węgla

Polska walka ze smogiem doczeka się rządowego wsparcia

Już w 2018 roku w Polsce pojawi się specjalne dofinansowanie, przeznaczone dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Wsparcie to ma na celu pomoc tym rodzinom, których nie stać na opał lepszej jakości. Jak bowiem wynika z badań, do ogrzewania 70% gospodarstw domowych i domów jednorodzinnych wykorzystuje się przede wszystkim kotły i piece wykorzystujące paliwa stałe, a to właśnie one stanowią największe źródło zanieczyszczeń, odpowiadając tym samym za powstawanie i rozwój smogu. Jedną z najbardziej rakotwórczych substancji jest bowiem benzoalfapiren, a za jego emisję w największym stopniu odpowiadają właśnie materiały spalane z myślą o ogrzewaniu domów.

Przygotowany przez rząd program „Czyste powietrze” zakłada kilka kroków. Pierwszym była kwestia rozporządzenia o kotłach, czyli wycofanie możliwości wprowadzania do obrotu kotłów tzw. kopciuchów, w których można palić wszystkim, nie tylko mułem, flotami, bardzo kiepskiej jakości paliwem, ale także śmieciami, szmatami moczonymi w wyeksploatowanym oleju. 5 września br. zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie o kotłach, zgodnie z którym od 1 października 2017 roku nie będzie można wprowadzać do obrotu kotłów klasy jakości niższej niż piątej – powiedziała Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska, zwraca uwagę na dość powszechny mit, jakoby domy jednorodzinne należały przede wszystkim do ludzi zamożnych: Budynki jednorodzinne są przede wszystkim zlokalizowane na wsiach, w małych miastach. Tam nie ma pieniędzy na to, aby te budynki modernizować – podkreśla.

Warto bowiem mieć świadomość, że większość stojących obecnie domów jednorodzinnych posiada przestarzałą infrastrukturę energetyczną. Szacunkowe pomiary wykazują, że 22% tego typu obiektów pochodzi jeszcze sprzed czasów II wojny światowej, a niemal połowa z okresu 1945-1988, co sprawia, że zużywają one około 2-3 razy więcej energii, niż budynki powstałe po 2007 roku. Mieszkańców zazwyczaj nie stać na termomodernizację ich wiekowych domów, dlatego tak ważne jest w tym zakresie wsparcie państwa.

Ci, których definiujemy jako dotkniętych ubóstwem energetycznym, będą mogli liczyć na wsparcie, choć jeszcze nie czas, aby wskazać, jak duże będzie to wsparcie i w jaki sposób dystrybuowane. Siecią, która ma najlepsze informacje na temat tego, jaki jest stan ubóstwa, są Ośrodki Pomocy Społecznej i to one powinny być wprzęgnięte w system tej pomocy. Obecnie jesteśmy na etapie prac analitycznych, pakiet będziemy mogli zaproponować w przyszłym roku – obiecuje pracownica Ministerstwa Rozwoju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.