Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju robi wrażenie! „Kreatywność inspirowana naturą”i perowskity na fasadzie

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju robi wrażenie! „Kreatywność inspirowana naturą”i perowskity na fasadzie

Wystawa światowa została opóźniona o rok przez pandemię koronawirusa. 1 października rozpoczęła się w końcu impreza Expo 2020, pierwsza tego typu organizowana w kraju arabskim. Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju ma czym się pochwalić: od oryginalnej architektury z wykorzystaniem surowców odnawialnych po przełomowe technologie perowskitowe. Co przygotowała Polska?

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju

Według The National, Pawilon Polski jest jednym z najbardziej spektakularnych prezentowanych na Expo 2020. Wykonany z ekologicznych materiałów odzwierciedla hasło przewodnie Polski w tegorocznej edycji wystawy światowej, które brzmi: „Kreatywność inspirowana naturą”. Expo 2020 potrwa od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku.

Zobacz film z otwarcia polskiego pawilonu:

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju robi wrażenie

Pawilon Polski zajmuje powierzchnię ponad 2000 metrów kwadratowych. Ma przywoływać na myśl różnorodne globalne powiązania naszego narodu, a także nasze aspiracje dążenia do roli znaczącego producenta towarów. Konstrukcja zbudowana jest z myślą o środowisku naturalnym.

Pawilon Polski to drewniana konstrukcja przypominająca drzewo, z zewnętrzną rzeźbą kinetyczną, która nawiązuje do wielkiej migracji ptaków z Polski do świata arabskiego. To jednak nie wszystko, co można zobaczyć na fasadzie polskiego pawilonu. Zamontowano tam także perowskity, przełomową technologię polskiej naukowczyni Olgi Malinkiewicz.

Perowskity na zewnętrznej fasadzie polskiego pawilonu

Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies, opracowała metodę pozwalającą na zastosowanie materiału perowskitowego na dowolnym podłożu. Za pracę nad wykorzystaniem perowskitów w fotowoltaice otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21. Po latach prowadzonych badań, spółka Saule Technologies wprowadziła na rynek ogniwa słoneczne oparte o perowskity.

Instalacja od Saule Technologies składa się z 20 pionowych liniowych elementów o łącznej powierzchni 2 m2. Dzięki technologii druku ink-jet cienkie i elastyczne ogniwa perowskitowe są zintegrowane bezpośrednio z elewacją Pawilonu i dostosowane do jego stylu architektonicznego. Instalacja o łącznej mocy nominalnej ok. 200 W zapewnia usługę ładowania smartfonów za pomocą 8 portów USB i dołączonych kieszeni na telefon, ułatwiających przechowywanie urządzeń podczas ich ładowania.

Ogniwa perowskitowe mają wysoką sprawność zarówno przy naturalnym oświetleniu, jak i w sztucznym świetle, dzięki czemu stacja ładująca działa nawet w godzinach wieczornych. Przy stale optymalnych warunkach instalacja tej wielkości mogłaby ładować jednocześnie do 40 urządzeń, jako że dla standardowego telefonu potrzebna jest moc od 5 W. W przyszłości tego typu rozwiązania z kategorii smart furniture będą powszechnie stosowane w biurach, restauracjach, centrach handlowych czy lotniskach.

– Podczas Expo 2020 Dubai przedstawiamy rozwiązanie smart furniture – instalację fotowoltaiczną do ładowania telefonów. To tylko jedno z tysiąca możliwych zastosowań ogniw perowskitowych, wybrane, aby zaprezentować potencjał tej technologii osobom i instytucjom z całego globu. W maju otworzyliśmy linię produkcyjną – jako pierwsi na świecie rozpoczęliśmy komercjalizację ogniw perowskitowych. 24 sierpnia zaprezentowaliśmy pierwszą instalację łamaczy światła na bazie perowskitów u pierwszego Klienta – firmy Aliplast z Lublina. Jesteśmy gotowi realizować kolejne projekty komercyjne – mówi Piotr Krych, CEO Saule S.A. 

Rozwiązania smart furniture to przyszłościowe podejście do projektowania, w którym elementy wyposażenia domów, biur i stref publicznych wzbogacane są o dodatkowe, nowoczesne funkcjonalności. Jest to przykład jednego z wielu potencjalnych zastosowań technologii perowskitowej, która daje początek erze fotowoltaiki 2.0 na świecie, oferując ogniwa słoneczne o nowych, wyjątkowych właściwościach.

– Zainteresowanie technologią perowskitów jest gigantyczne, dlatego należy się spodziewać, że niebawem ogniwa perowskitowe wkroczą do naszej przestrzeni – staną się nieodłącznym elementem architektury, budownictwa, urządzeń elektronicznych oraz każdego elementu, który potrzebuje energii. To już nie jest etap laboratorium i nadziei wynalazców. To początek wielkiej komercjalizacji, w której Columbus, jako największy akcjonariusz Saule, chce odegrać jedną z kluczowych ról – twierdzi Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A., członek Rady Nadzorczej Saule S.A.

– Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniwo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny – powiedział Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

Teraz ta przełomowa technologia została wykorzystana na fasadzie polskiego pawilonu na expo. Co jeszcze kryje się w jego środku? Autorzy pawilonu zadbali o przyjazność dla środowiska.

„Kreatywność inspirowana naturą”

Twórcy chcieli stworzyć wyjątkową, immersyjną, przenikającą się przestrzeń, zapraszającą odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Pawilon ma inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości.

Podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju odbyła się prezentacja resortu klimatu i środowiska oraz województwa podlaskiego organizowana pod hasłem „Xylopolis – Miasto zasilane naturą”.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i technologiom zwiedzający mogą poczuć się niczym pierwsi ludzie, którzy przed wiekami dotarli do serca dzikiej podlaskiej przyrody. Twórcy wystawy zapewniają, że w pawilonie można poczuć „oddech puszczy”, delikatny ruch powietrza niosący jej hipnotyczny zapach. Do zobaczenia jest odtworzony przez ekspertów fragment pierwotnego lasu, który wraz z multimedialnymi projekcjami odkryje jego tajemnice.

Usłyszeć można autentyczne dźwięki wielu gatunków dzikich zwierząt i ptactwa zamieszkujących rozlewiska rzek Biebrzy i Narwi. Dzięki temu zwiedzający mają zrozumieć, czym jest żywioł podlaskiej natury. Czym jest jej potęga i naturalne piękno.

Ekspozycja przedstawia:

  • naturalne uwarunkowania przyrodnicze regionu,
  • faunę i florę podlaskich lasów,
  • charakterystykę rozlewisk Biebrzy i Narwi,
    zasady gospodarki obiegu zamkniętego oraz pozyskiwania czystej energii,
  • wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego podlaskich uczelni do ochrony i rozwoju obszarów przyrodniczych regionu.

Warto śledzić nowości z wystawy światowej. Trwa do końca marca 2021 roku, zatem jeszcze wiele przed nami!

Chcesz wiedzieć jakie innowacyjne projekty przygotowały na Expo 2020 inne państwa? Zobacz pierwszy hyperloop europejskiej produkcji:

Źródło: expo.gov.pl, paih.gov.pl, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.