Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pomnik Węgla stanął w Lublinie. Wzbudza niemałe zainteresowanie

Pomnik Węgla stanął w Lublinie. Wzbudza niemałe zainteresowanie

Węgiel to obecnie towar deficytowy. Artysta Grzegorz Klaman zobrazował ten problem w formie instalacji. Jego Carbon Monument, czyli Pomnik Węgla stanął na Starym Mieście w Lublinie.

Pomnik Węgla – gdzie się znajduje?

Pomnik Węgla to jedna z kilkunastu instalacji, które powstały w ramach 14. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City Lublin. Carbon Monument można oglądać na Placu Jerzego Giedroycia. W metalowej konstrukcji zabezpieczonej dodatkowo siatką znajduje się spora ilość węgla.  

Autorem instalacji jest artysta sztuk wizualnych, rzeźbiarz, performer Grzegorz Klaman. Wydaje się, że artysta w ten sposób chciał zwrócić uwagę na obecny problem z dostępnością węgla i jego cenami.

Z drugiej strony zastanawia kontekst stworzenia pomnika, dla surowca, którego wykorzystanie jest obecnie najdroższą metodą ogrzewania domu, a do tego przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. W 2021 roku węgiel odpowiadał za ponad 40% całkowitego wzrostu globalnych emisji CO2.

Grzegorz Klaman w swoich dziełach podejmuje bieżące tematy. W jednym z wywiadów mówił:

Każda sztuka jest polityczna. Kiedy świadomie operuje się składnikami zaangażowania i tworzy wypowiedzi czy sytuacje wyraźnie zaangażowane w aspekty ideowe, polityczne czy społeczne, to ona jest polityczna w ewidentny sposób. Sztuka, która je całkowicie bagatelizuje i ignoruje, także jest przez to polityczna: przez ignorancję, przez brutalne zaniechanie, przez lekceważeniemówił Grzegorz Klaman w wywiadzie dla portalu Sztuka Publiczna.

Problemy z węglem

Od czasu wejścia w życie unijnego embargo blokującego dostawy węgla z Rosji, Polska – największy importer rosyjskich paliw kopalnych, znalazła się pod ścianą. Braki surowca uzupełniamy jego importem z USA, Australii, Kolumbii, ale też od bliższych sąsiadów Słowacji i Czech. Na składach w Polsce nie ma węgla krajowego. A ceny surowca idą w górę. 

Podczas posiedzenia Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju, które odbyło się w Belwederze 28 września premier Mateusz Morawiecki przyznał, że mamy problem z wystarczającą dostępnością węgla. Zaapelował, by dokonywać pewnego rodzaju autoreglamentacji zakupów tego surowca. Wskazał również, że statki z węglem płynął w kierunku Polski.

źródło: sztukapubliczna.pl, opencity.pl, tvn24.pl, lublin112.pl

fot. lublin112.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.