Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pompy ciepła nowej generacji – tańsze ogrzewanie i chłodzenie

jak wygląda pompa ciepła

Pompy ciepła nowej generacji – tańsze ogrzewanie i chłodzenie

Nowatorska pompa ciepła oferuje o wiele tańsze ogrzewanie i chłodzenie budynków. Jak? Dzięki wykorzystaniu wszystkich źródeł ciepła w ziemi i powietrzu.

Międzynarodowy zespół naukowców połączył swoje siły, aby odpowiedzieć na europejskie potrzeby nowych, tanich systemów geotermalnych. Ich praca wsparta jest przez UE w ramach projektu GEOTeCH. Badacze skupili się na stworzeniu niedrogich systemów ogrzewania oraz chłodzenia domów i innych niewielkich budynków. To one odpowiadają za około 30% poboru energii na świecie i za istotną część emisji CO2.

Dużą część energii zużywanej w domu pochłaniają systemy klimatyzacji oraz ogrzewania. Ich udział będzie stale rósł, ponieważ coraz więcej budynków wyposażanych jest w obie instalacje – grzewczą i klimatyzacyjną. Dlatego też redukcja konsumpcji energii przez te systemy jest tak ważna dla zrównoważonego rozwoju.

Zespół opracował zaawansowane geotermalne pompy ciepła, które wykorzystują dwa źródła energii. Systemy takie mogą ogrzewać i chłodzić wnętrze oraz produkować ciepłą wodę użytkową. Wykorzystywane źródła ciepła mogą być pod ziemią, jak i nad nią – zależnie od warunków klimatycznych regionu instalacji. Dzięki temu zimą mogą służyć do ogrzewania, a latem do chłodzenia, cały rok generując ciepłą wodę użytkową.

Pompy są obecnie testowane w czterech miejscach w Europie. Jednym z nich jest De Montfort University (DMU) w Leicester w Wielkiej Brytanii. Wykonano tam pięć odwiertów o głębokości 10 m i zamontowano w czterech z nich wymienniki ciepła. Piąty służy jako punkt odniesienia. System obciążony jest symulowanym obciążaniem podobnym do niewielkiego domu mieszkalnego.

„Energia geotermalna to przyszłość – to czyste i zrównoważone źródło energii”, podsumowuje profesor Greenough z DMU. „Nie produkuje gazów cieplarnianych, które szkodzą atmosferze. Chcemy teraz wiedzieć więcej, jak pompy ciepła sprawują się w Europie i jak wzrasta ich adaptacja. Większość osób opiera się na gazie, ale paliw kopalnych jest ograniczona ilość, a pompy geotermalne mogą pracować w nieskończoność”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.