Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pompy ciepła woda-powietrze podbijają polski rynek! [WYWIAD]

Pompy ciepła woda-powietrze podbijają polski rynek! [WYWIAD]

Na temat zmieniającej się, w dalszym ciągu niestabilnej sytuacji energetycznej w naszym kraju, wszechobecnie panującej eko-modzie, a także o korzyściach i zaletach wynikających z użytkowania pomp ciepła powietrze-woda rozmawiamy z Hubertem Lewandowskim, dyrektorem regionalnym sprzedaży z Energy House Solutions Sp. z o.o.

Energetyka odnawialna staje się coraz bardziej popularna. Popyt na zakup urządzeń OZE, w szczególności pomp ciepła, wzrósł kilkukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak Pan myśli, co może być tego powodem?

Na pewno w znacznej mierze przyczynia się do tego postęp technologiczny oraz bogata konkurencja w dostępie do  najrozmaitszych produktów i usług, które są oferowane przez producentów urządzeń z branży OZE. Każdy chce być posiadaczem wszystkiego, co nowe, sprawne, bardziej funkcjonalne i lepiej działające. Po drugie, od kilku lat w środkach masowego przekazu słyszy się o zaletach i korzyściach z bycia „EKO”. Kupujemy eko-pralki, eko-lodówki, eko-samochody, nawet eko-papier też jest w miodzie. Krótko mówiąc, każdy kto jest „eko”, ma szanse liczyć na większe benefity i wsparcie ze strony państwa, zarówno w prowadzeniu gospodarstw domowych, jak i działalności gospodarczej.

A troska o środowisko naturalne? Czy według Pana ten aspekt może mieć również wpływ na nasze decyzje?

Dbanie o środowisko naturalne stało się jednym z kluczowych i fundamentalnych priorytetów, które stawiają sobie za cel rządy wielu krajów na świecie. Kładzie się ogromny nacisk na redukcję emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery, w tym CO2, nawet pod groźbą olbrzymich kar finansowych i więzienia. Powstają różnego rodzaju kampanie i programy społeczno-informacyjne, a także programy pomocowe, które mają usprawnić ten proces i zachęcić ludzi do zmiany swoich wieloletnich, często niekorzystnych nawyków i przyzwyczajeń. Firmy dosłownie prześcigają się w pomysłach, jak zdobyć większą rzeszę wiernych klientów, i co ważne – klientów z żywą gotówką!

Z drugiej strony, ludzie obserwują zachodzące zmiany na rynku energetycznym i co by tutaj dużo nie mówić – wyciągają własne wnioski patrząc na to wszystko z boku. Ciągle pojawiające się zapowiedzi o podwyżkach cen prądu i surowców,  wcale nie są optymistyczne i nie wróżą niczego dobrego. Skłaniają odbiorców do poszukiwania tańszych, a co za tym idzie – sprawdzonych metod i sposobów na zminimalizowanie kosztów opłat za energię elektryczną. Odnawialne źródła energii, to już nie filmowe czy tam literackie science-fiction, to prawdziwa rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć, i z którą musimy nauczyć się żyć.

Wspomniał Pan o programach pomocowych ze strony państwa, na które mogą liczyć zarówno właściciele gospodarstw domowych, jak i firm. O jakich programach i formach pomocy Pan mówi?

Obecnie, jednym z najbardziej popularnych, rządowych programów pomocowych na rynku, który jest skierowany do wszystkich tych odbiorców, którzy są zdecydowani na to, aby  wymienić swoje dotychczasowe, nieefektywne źródło ogrzewania na nowe, jest program: „Czyste Powietrze”. Zakłada on udzielenie wsparcia finansowego gospodarstwom domowym, tzw. „Prefinansowania” do zakupu urządzeń, instalacji niezbędnych do produkcji energii odnawialnej, takich jak np. pompy ciepła powietrze-woda. Beneficjenci programu mogą  również liczyć na otrzymanie „Kredytu Czyste Powietrze”, który jest udzielany na korzystnych warunkach przez banki współpracujące, dzięki czemu wszyscy Ci, którzy nie posiadają własnego kapitału niezbędnego do pokrycia części kosztów inwestycji, mogą skorzystać i z takiej formy pomocy. Wnioski można składać osobiście w wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub poprzez takie firmy jak nasza. Klient, który zdecyduje się na skorzystanie z naszej oferty produktowej i zechce zakupić pompę ciepła właśnie u nas, może liczyć na pełen pakiet świadczeń i przywilejów mu towarzyszących.

22 kwietnia tego roku, w życie weszła kolejna edycja rządowego programu pomocowego: „Mój Prąd 5.0”. Czy i w tym programie możemy otrzymać dofinansowanie do zakupu pompy ciepła? Jakie warunki należy spełniać?

Wszyscy w firmie byliśmy ciekawi, czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska zechce podjąć decyzje o przedłużeniu obecnie funkcjonującego programu, który przez ostatnie miesiące, a nawet lata cieszył się ogromnym zainteresowaniem i powodzeniem ze strony jego beneficjentów. I ku naszej uciesze, powody do zadowolenia mieliśmy duże, bo zdecydowano, aby kontynuować program, co oznacza zwiększenie intensywności działań naszych audytorów ds. dotacji OZE, jak i specjalistów z tego zakresu, którzy świadczą usługi na terenie całego kraju. Najważniejszą w tym wszystkim informacją jest fakt, że program został rozszerzony, wzbogacony i urozmaicony o dotacje do zakupu nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale również magazynów energii, magazynów ciepła, systemów HEMS, kolektorów słonecznych oraz właśnie odmienianych przez wszystkie przypadki – pomp ciepła! To dobra wręcz wspaniała  nowina dla wszystkich tych prosumentów, którzy korzystają z programu, i chcą w dalszym ciągu inwestować w niezależność i oszczędność energetyczną swoich domostw.

W przypadku zainteresowanych otrzymaniem dotacji z programu „Mój Prąd 5.0” do zakupu pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie energetycznej, kwota wsparcia finansowego od Państwa może wynieść nawet do 19 400 tys. zł! Wszystko niestety zależy od wielu czynników i jest uwarunkowane oceną zdolności potencjalnego beneficjenta, brane są pod uwagę m.in. kryteria dochodowe, które są poddawane indywidualnej, skrupulatnej oceniane przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gdzie należy się udać, aby złożyć wniosek? Do kiedy mamy czas?

Bardzo istotne pytanie! I tutaj może zacząć się problem, co dla niektórych osób, ponieważ wnioski w tym konkretnym programie można składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem utworzonego konta w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie, tzw. „GWD”, który mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej, pod adresem: www.gwd.nfosigw.gov.pl. Zalogowanie się do GWD daje dostęp do formularza wniosku. Warto jednak pamiętać, że do założenia konta w GWD niezbędny jest profil zaufany lub e-dowód. Dla wielu osób w podeszłym wieku, które nie są zbytnio zaznajomione z technologiami cyfrowymi i komputerowymi na co dzień, może stanowić to nie lada problem, barierę i wysoko postawioną poprzeczkę, w procesie ubiegania się o przyznanie dofinansowania.  Jeżeli z kolei chodzi o ostateczny termin, do którego powinniśmy zdążyć, aby złożyć wniosek, wyznaczony jest maksymalnie do 22 Grudnia 2023r lub do wyczerpania budżetu, który obecnie wynosi 100 mln zł. W licznych zapowiedziach programu „Mój Prąd 5.0”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało, że nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym, ale jak widać, decyzja ta uległa zmianie.

Czy można zatem ubiegać się o otrzymanie dofinansowania do zakupu pompy ciepła z dwóch programów jednocześnie?

Niestety, nie ma szans na instalację OZE można uzyskać wsparcie w ramach środków publicznych tylko z jednego źródła. Wnioskodawca, który chce otrzymać pożyczkę na zakup i montaż pompy ciepła woda-powietrze lub instalacji fotowoltaicznej w ramach programu „Czyste Powietrze”, nie będzie mógł skorzystać z dotacji w ramach programu „Mój Prąd 5.0”. Tak wynika ze szczegółowych założeń programu „Mój Prąd”, które zostały zamieszczone na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jakie pompy ciepła można znaleźć w Państwa ofercie? Czy korzystacie Państwo ze sprzedaży urządzeń od jednego, konkretnego producenta?

W naszej ofercie produktowej, mamy urządzenia od najlepszych, certyfikowanych i najbardziej sprawdzonych producentów pomp ciepła wodno-powietrznych na rynku. Do wyboru klientów są m.in. pompy ciepła woda-powietrze od SPRSun, Hisense czy Daikin.  Te ostatnie- są w naszej ofercie od niedawna, i już zapytań o możliwość ich nabycia mamy dosyć sporo. Pompy ciepła, które oferujemy naszym klientom są bardzo efektywne, ekonomiczne, funkcjonalne i w pełni ekologiczne. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej, a w szczególności zakładki na niej się znajdującej, która jest poświęcona rekomendacjom naszych klientów. Wszystkim zainteresowanym pozwolę sobie podać adres: https://energyhousesolutions.pl/rekomendacje/. Znajdą tam Państwo opinie na temat sprzedawanych przez nas produktów, jak również pochwały dotyczące  poziomu świadczonych przez nas usług.  

Gdyby mógł Pan powiedzieć, czym one się tak naprawdę różnią i do jakiego typu zabudowań powinno się stosować?

Różnią się na pewno tylko szatą wizualną, bo jeżeli weźmiemy pod uwagę funkcje i budowę samego urządzenia, to śmiało można powiedzieć, że są skonstruowane identycznie. Nie doszukiwałbym się tutaj na siłę jakiś wielkich różnic, bądź oceny przydatności jednej pompy nad drugą, gdyż obie są tak samo przydatne i ważne. Jeżeli z kolei chodzi o rodzaj zabudowy w jakim powinno się instalować pompy ciepła woda-powietrze, to niestety, ale nie ma z góry jasno określonych wytycznych. Oznacza to bowiem, że dowolności jest wiele. Powietrzne modele pomp ciepła, bo o nich mówimy, wymagają jednak odpowiedniej lokalizacji przy ich montażu. Podczas instalacji kluczowe znaczenie mają takie czynniki jak wielkość całego systemu oraz generowany hałas w czasie pracy urządzenia.

Bardzo ważny jest również komfortowy dostęp do głównych podzespołów w razie ewentualnej awarii. Zatem nie każde miejsce w domu nadaje się na montaż pompy ciepła i należy o tym pamiętać. Pompę ciepła najlepiej jest umieścić przy ścianie zewnętrznej, dzięki czemu zyskamy najlepsze połączenie z instalacją dolnego źródła. Jednak trzeba pamiętać, że w zależności od zaleceń producenta minimalna odległość od budynku wynosi od 30 cm do 1,5 m. Umożliwia to pobieranie przez urządzenie powietrza koniecznego do prawidłowego funkcjonowania pompy powietrznej. Czerpnia nie może sąsiadować bezpośrednio z przeszkodami terenu oraz zadrzewieniem i skupiskami krzewów, a wyrzutnia nie powinna być skierowana na ściany budynku, które mogłyby ulec zawilgoceniu. Myślę, że to najważniejsze informacje, które powinien wziąć pod uwagę każdy, kto ma w planach zainstalowanie pompy ciepła w swoim domu.

Na zakończenie naszej rozmowy, bardzo proszę wyjaśnić naszym czytelnikom na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu tudzież wyboru odpowiedniej pompy ciepła dla swojego domu?

Osoby rozważające zakup pompy ciepła, na pewno powinny zwrócić uwagę  na to, kto jest producentem sprężarki. Każdy szczęśliwy posiadacz pompy ciepła od EHS, powinien wiedzieć, że jest ona sercem i mózgiem urządzenia, czyli jest najważniejsza, gdyż to od niej zależy długowieczność. W oferowanych przez nas pompach ciepła od Hisense, mamy np. wysokowydajną, podwójną sprężarkę rotacyjną o wysokiej wydajności, marki Mitsubishi. To bardzo pożądany produkt o wysokiej klasie i jakości. Poza tym powinniśmy zwróćmy także uwagę na takie parametry, jak współczynnik sprawności CoP (współczynnik wydajności). Współczynnik wydajności określa stosunek ilości dostarczonego przez pompę- ciepła, do naszego domu, do ilości energii elektrycznej, która została zużyta w trakcie pracy (sprężarka i pompy obiegowe). Im wyższy jest współczynnik COP,  tym pompa jest tańsza w eksploatacji w danych warunkach: przy określonych temperaturach dolnego (powietrze) i górnego (woda grzewcza) źródła ciepła. Ponadto istotne jest także zastosowanie naturalnego czynnika chłodniczego,  jak i wysokiej klasy efektywności energetycznej.

Coraz więcej klientów zaczyna zwracać uwagę również na  istotną kwestię – bardzo cichą pracę urządzenia.

I tutaj na chwilę się zatrzymajmy… Właśnie w przypadku powietrznych pomp ciepła, emisja hałasu, obowiązkowo podawana jest przez producentów pomp ciepła na etykietach energetycznych tych urządzeń. Etykieta taka podaje m.in. tzw. moc akustyczną w dB, czyli hałas generowany w źródle, a więc w miejscu ustawienia pompy ciepła. Wartość ta podawana jest dla tzw. znamionowej mocy grzewczej urządzenia. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że w razie spadku temperatury na zewnątrz zimą, dana pompa może pracować przy większym obciążeniu niż nominalne. Wtedy hałas będzie większy. Na zakończenie, jako tzw. „wisienkę na torcie”, pragnę podkreślić, że warto również zwrócić na certyfikaty, które posiada dana pompa ciepła. Jednym z bardziej popularnych certyfikatów, który jest najbardziej pożądany przez producentów pomp ciepła na międzynarodowym rynku, jest Certyfikat KEYMARK. Warto zapamiętać tę nazwę, ponieważ to gwarant i znak jakości produktu. Dla przypomnienia dodam i wyjaśnię, że KEYMARK,  jest dobrowolnym certyfikatem jakości produktów i usług, który jest nadawany wspólnie przez Europejskie Organizacje Standaryzujące CEN oraz CENELEC. Certyfikat jest nadawany przez upoważnione jednostki certyfikujące urządzeniom, które przejdą określoną procedurę testowania i spełnią minimalne wymogi dotyczące najważniejszych parametrów pracy, dzięki czemu użytkownik ma pewność wysokiej jakości i wydajności certyfikowanych urządzeń, na długie lata. I to by było na tyle! Mam nadzieję, że pomogłem czytelnikom w podjęciu właściwej decyzji, jak i wyboru. Życzę wszystkim, abyśmy mogli oddychać czystym i zdrowym powietrzem, cieszyć się z ciepła rodzinnego, które zapewniają nam pompy ciepła.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz plakat.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.