Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Powietrze w domu gorsze niż smog?

Powietrze w domu gorsze niż smog?

Eksperci ostrzegają, że powietrze, którym oddychamy w domach, może być bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz – i to nawet o 70%. Przyczyny są różne – od tych oczywistych, (np. palenie papierosów), do bardziej zaskakujących, jak suszenie ubrań na grzejnikach.

Im częściej pojawiają się informacje o złym stanie powietrza, tym chętniej wierzymy, że to, którym oddychamy w domu, jest czystsze i całkowicie dla nas bezpieczne. Tymczasem, jak dowodzą naukowcy, prawda może być całkowicie inna, a powietrze w domach może być zanieczyszczone nawet o 70% bardziej.

Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników. Nie jest to skutek zanieczyszczeń miejskich, ponieważ do środka domów przenika ich tylko ok. 25%. Prawda jest inna – za zanieczyszczenie powietrza w domach odpowiadamy my sami. Są one wynikiem nie tylko palenia papierosów, nadużywania detergentów czy obecności dużej ilości plastiku i tworzyw sztucznych. Niektóre przyczyny są dużo bardziej nieoczywiste.

Co negatywnie wpływa na stan powietrza w naszych domach?

Z przeprowadzonych badań wynika, że suszenie ubrań w domu podnosi wilgotność powietrza o nawet 30%, co może prowadzić do rozwoju grzybów pleśniowych Aspergillosis. W domach są one obecne m.in. w kurzu i ziemi doniczkowej. Dla większości nie stanowią zagrożenia, jednak u osób chorych na astmę lub skłonnych do reakcji alergicznych mogą wywoływać poważne choroby. Jeśli sytuacja zmusza nas, by suszyć ubrania na kaloryferach – wietrzmy dobrze pomieszczenie i nie podkręcajmy grzania zbyt mocno.

Negatywnie na stan powietrza wpływa także palenie świec parafinowych, zwłaszcza kolorowych i zapachowych. Badania prowadzone przez  American Chemical Society wykazały, że wydzielają one wiele toksycznych związków, w tym rakotwórczy formaldehyd, toluen i benzen. Bardziej szkodliwe jest jednak palenie kadzidełek, które wydzielają 100 razy więcej szkodliwych związków lotnych.

Jak zadbać o dobry stan powietrza w domu?

Najważniejsza jest sprawność wentylacji, która umożliwia stały przepływ powietrza. Widocznym objawem jej nieprawidłowego działania są m.in. zaparowane szyby i skraplająca się na nich woda oraz tzw. ciąg wsteczny, który sprawia, że powietrze – zamiast być zasysane, jest z nich wtłaczane do pomieszczeń.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.