Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Polska: pierwsza na świecie linia produkcyjna szyb z powłoką kwantową, która generuje prąd

Polska: pierwsza na świecie linia produkcyjna szyb z powłoką kwantową, która generuje prąd

Już 16 grudnia w Jasionce pod Rzeszowem otwiera się wyjątkowa linia produkcyjna. Pierwszy taki zakład na świecie zacznie produkować w pełni transparentne szyby z powłoką kwantową, która generuje energię elektryczną. Powłoka kwantowa na szybach generuje prądna czym polega technologia, która wzbudza wiele emocji?

Powłoka kwantowa na szybach generuje prąd

Polska jako pierwsza na świecie komercjalizuje produkt, jakim jest szyba generująca energię. Kropki kwantowe są tysiąc razy mniejsze niż czerwone krwinki. Na powstanie tak innowacyjnej technologii pozwoliła całkowicie nowa technologia produkcji.

Szacujemy, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Obserwujemy duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Oficjalnie wchodzimy w „nową erę kwantową” komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Więcej o kropkach kwantowych dowiesz się z krótkiego filmu:

Technologia wygląda obiecująco, jednak pierwsze pytanie, które się nasuwa, brzmi: czy ta inwestycja jest opłacalna?

Czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę różnicę cenową w stosunku do pakietu niskoemisyjnych szyb powłokowych stosowanych w nowoczesnych budynkach, czas zwrotu z inwestycji w szybę z powłoką kwantową wynosi do pięciu lat. 

Skuteczność technologii została potwierdzona w realizacjach pilotażowych ML System – dla Żabki oraz w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba.

Jaka jest dokładna zasada działania nowatorskich szyb opracowanych przez naukowców ML System?

Na czym polega ta technologia?

Szyby z powłoką kwantową pozwalają na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności.

Jest to możliwe dzięki rewolucyjnemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów.

Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Szyby Quantum Glass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Podobnie jak perowskity potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

Docelowo, po realizacji pełnego planu inwestycyjnego „nowej ery kwantowej” (projekty QG, 2DGlass, Active Glass) moce wytwórcze wyniosą ok. 200 tys. m2 w skali roku w ramach trzech linii produkcyjnych. Rocznie wydajemy kilkanaście milionów złotych na badania. Mamy bardzo dobrze rozwinięty własny dział R&D, dzięki czemu stale polepszamy parametry naszych produktów i znajdujemy im nowe zastosowania. To buduje potencjał do powstawania nowatorskich rozwiązań w branży BIPV, fotowoltaicznej, budowlanej oraz automotive, a właśnie na unikatowych technologiach się opieramy i budujemy przewagę konkurencyjną podsumowuje Dawid Cycoń.

Uroczyste otwarcie pierwszej na świecie linii produkcyjnej Quantum Glass odbędzie się 16 grudnia w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i połączone będzie z jubileuszem 15-lecia ML System. Wydarzenie będzie można śledzić online na: https://www.youtube.com/user/mlsystempl.

Chcesz wiedzieć więcej o przełomowych technologiach z obszaru fotowoltaiki? Zobacz artykuł:

źródło: mat. prasowe, mlsystem.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.