Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Powstanie kolejna alpejska elektrownia słoneczna

alpin solar

Powstanie kolejna alpejska elektrownia słoneczna

Po wielu latach analiz i pomiarów, w Alpach Szwajcarskich powstanie kolejna spektakularna elektrownia słoneczna. Tym razem projekt będzie realizowany na zaporze Muttsee na wysokości 2500 m n.p.m. 

Unikatowa elektrownia górska

Najnowsza inwestycja, wykorzystująca odnawialne źródła energii, ma być największą taką, wybudowaną do tej pory instalacją o mocy 2,2 MW. Za projekt odpowiedzialne są firmy Axpo oraz IWB, a poborcą energii ma być sieć szwajcarskich dyskontów Denner. Przewiduje się, że w ramach umowy PPA, energia wytwarzana na farmie będzie zasilać sklepy przez 20 lat. Denner zobowiązał się do wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju, która przewiduje zamianę konwencjonalnych źródeł energii na OZE.

AlpinSolar, będący częścią elektrowni szczytowo-pompowej Limmern, ma wytwarzać około 3,3 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Instalacja będzie składała się z około 5000 modułów słonecznych skierowanych na południe. Projekt elektrowni otwiera drogę do jeszcze efektywniejszego wykorzystania energii słonecznej, która w górskim otoczeniu ma idealne warunki. Elektrownia zostanie otwarta w lecie.

Góry wyjątkowe pod każdym względem

Autorzy projektu górskiej farmy podkreślają, że inwestycja nie wiąże się z dodatkową ingerencją w ekosystem, ponieważ elektrownia zostanie wybudowana na istniejącej już zaporze Muttsee, a AlpinSolar osiągnie bardzo dobre wyniki w tych górskich warunkach 

Zimą w tym regionie można obserwować inwersje temperatur, które powstają w wyniku zetknięcia się dwóch warstw powietrza – z góry cieplejszej i lżejszej, a z dołu zimnej i wilgotnej. Jednak morze falujących mgieł osadza się na niższych wysokościach, a słońce wysoko w górach świeci wyjątkowo intensywnie. Ponadto przy zaporze Muttsee nie ma żadnych szczytów stojących na drodze słońca, które mogłyby pochłaniać promienie. Każdy promień od wschodu do zachodu słońca świeci wprost na zaporę, co czyni to miejsce idealnym do montażu elektrowni fotowoltaicznej – zarówno latem, jak i zimą.

Alpy Szwajcarskie

OZE i klimat

Prezes sieci sklepów Denner Mario Irminger twierdzi, że korzystanie ze źródła energii odnawialnej, jakim jest instalacja elektrowni PV, to kluczowy krok w stronę bezemisyjnej przyszłości. Umowy PPA, dotyczące długoterminowej współpracy na zakup energii z OZE, zyskują coraz większą popularność w całej Europie. Przedstawiciele firmy Axpo wybiegają w przód z budową wysokogórskiej elektrowni z nadzieją, że to kolejny krok w stronę energetycznej transformacji kraju.

Elektrownia słoneczna na tamie Muttsee będzie dostarczać ogromną ilość odnawialnej energii elektrycznej – szczególnie zimą. Co więcej, sam projekt jest szczególnie przyjazny dla środowiska, ponieważ instalacja powstanie na istniejącej już tamie wyjaśnił Dyrektor Generalny Axpo Christoph Brand.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.