Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Powstanie pierwsza w Polsce fabryka ogniw, baterii i magazynów energii

Powstanie pierwsza w Polsce fabryka ogniw, baterii i magazynów energii

Spółka Faradise z grupy kapitałowej Compremum S.A podpisała umowę na zakup ponad 8 ha gruntu pod budowę fabryki baterii litowo-jonowych i systemów magazynowania energii. Fabryka powstanie w Kleszczowie pod Bełchatowem. To ważny krok w kierunku uniezależnienia polskiego rynku od dostaw międzynarodowych.

Start inwestycji 

Inwestycja w pierwszą w Polsce fabrykę ogniw, baterii i magazynów energii na wewnętrzny rynek to efekt współpracy trzech podmiotów – poznańskiej spółki Compremum, pochodzącej z Singapuru firmy Durapower Holdings PTE LTD oraz krakowskiej firmy Elmodis. Durapower Holdings PTE LTD dostarczy know-how, natomiast Elmodis ma odpowiadać za rozwiązania typu Industrial Internet of Things (IIoT) do sterowania magazynami. Pod koniec ubiegłego roku inicjatywa otrzymała pozytywną decyzję o wsparciu przez Łódzką Specjalną Strefę Inwestycyjną. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia inwestycji, która ma ruszyć na przełomie 2022 i 2023 roku. Zatrudnienie przy produkcji znajdzie tu początkowo 300 osób.

Uniezależnienie Polski i Europy

W fabryce od podstaw będą produkowane ogniwa baterii litowo-jonowych, kluczowy element magazynów energii oraz zaawansowane systemy magazynowania energii – zarówno dla zastosowań przemysłowych, wielkopowierzchniowe i wielkomocowe, jak i konsumenckie. Pozwoli to na uniezależnienie się od rynków międzynarodowych.

– Budowa fabryki baterii w Polsce to ważny krok w kierunku uniezależnienia Polski i Europy od gotowych produktów dalekowschodnich. Dzięki tej inwestycji przeniesiemy na nasz kontynent pełny łańcuch wartości nowoczesnych technologii, a systemy magazynowania energii pozwolą kompleksowo wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii i optymalizację emisji CO2 – mówi Łukasz Fojt, prezes zarządu Compremum S.A.

Transformacja energetyczna Bełchatowa

Lokalizacja fabryki nie jest przypadkowa. Obecnie na terenie gminy Kleszczów działa Elektrownia Bełchatów (Grupa PGE), która odpowiada za wytwarzanie około 20% energii elektrycznej w Polsce. Jej zamknięcie i wygaszenie wydobycia węgla brunatnego planowane jest na lata 2030-2036. Nowo powstająca fabryka może zyskać specjalistów w dziedzinie energetyki i przemysłu, a osoby poszukujące nowego miejsca pracy zatrudnienie.

„Boom” na rynku magazynów energii

Magazyny energii zyskują na popularności i mogą odegrać ważną rolę w procesie transformacji energetycznej. To odpowiedź na obawy związane z rosnącymi cenami energii, niestabilnością odnawialnych źródeł energii czy niewydolnością sieci elektroenergetycznych. 

Zainteresowanie magazynami energii wywołuje też zmiana w ustawie o OZE. Obecnie właściciele domowej instalacji fotowoltaicznej mogą przekazywać nadwyżkę energii do sieci, a następnie odebrać 80%. Wchodzący w życie 1 kwietnia system net-billing zmienia sposób rozliczania. Prosumenci nie będą już mogli traktować sieci jako “naturalnego” magazynu energii. W ramach net-billingu będą sprzedawać do sieci nadwyżki energii po cenach hurtowych, a kiedy im jej zabraknie, pobierać ją jak inni odbiorcy w cenach detalicznych.

Rządowe wsparcie dla magazynów energii

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska wsparcie dla magazynów energii ma zostać uwzględnione w czwartej już edycji programu Mój Prąd, która ma wystartować jeszcze w tym kwartale. Mają pojawić się w nim dotacje do akumulatorów – banków energii oraz innych form magazynowania energii, a także do ładowarek samochodów elektrycznych.

źródło: informacja prasowa Compremum, biznes.newseria.pl/news

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.