Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Poznańska radna w stroju pszczoły. Walka o środki na miododajny ogród w Poznaniu

Poznańska radna w stroju pszczoły. Walka o środki na miododajny ogród w Poznaniu

Na wtorkowej Sesji Rady Miasta Poznania radna Halina Owsianna pojawiła się przebrana za… pszczołę. Nie jest to głupia fanaberia ani żart – radna chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół i wywalczyć dodatkowe środki na budowę ogrodu miododajnego na poznańskiej Cytadeli.   

We wtorek 19 listopada podczas Sesji Rady Miasta Poznania odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na 2020 roku. Aby zawalczyć o to, by w przyszłym roku nie zabrakło funduszy na powstanie ogrodu miododajnego na poznańskiej Cytadeli, Halina Owsianna, poznańska radna Lewicy, pojawiła się na zebraniu w stroju pszczoły. 

Pszczoły to najważniejsze owady na ziemi. Bez nich świata nie będzie – rozpoczęła swoje wystąpienie. Jak tłumaczyła radna już po zakończonych obradach, zdecydowała się na taki strój, by nikt nie zapomniał o projekcie. Mikrohappening zorganizowany przez Owsianną spotkał się z dużą aprobatą ze strony innych samorządowców. –  Temat, który swoim wystąpieniem poruszyła Halina, jest bardzo ważny, a niestety często lekceważony. Zwrócenie uwagi w ten sympatyczny sposób uważam, że zasługuje na uznanie – skomentowała Dorota Bonk-Hammermeister z Prawo do Miasta. 

Mimo że opis projektu ostatecznie przepadł w głosowaniu, to miasto ogłosiło, że chce go zrealizować. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na jego realizacje miał być przeznaczony milion złotych. –  Bardzo bym chciała, żeby nie zdarzyło się tak, że się z tego wycofamy – podkreślała Owsianna na koniec swojego wystąpienia. 

Pierwszy projekt miododajnego ogrodu radna zgłaszała już rok temu. W jego ramach zrujnowany dziś amfiteatr na Cytadeli zyskałby kolorowe krzewy i rośliny, a pszczoły lepsze miejsce do życia. Przeprowadzone w 2009 roku na terenie parku Cytadela badanie wykazało obecność 93 gatunków pszczół, wśród których rozpoznano 8 gatunków chronionych i rzadko spotykanych na terenie Polski.

Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia: facebook.com/halina.owsianna

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.