Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Prognozowanie pogody z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Prognozowanie pogody z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Lipiec 2023 okazał się rekordowy, jeśli chodzi o średnią globalną temperaturę. Poza wysokimi temperaturami, doświadczyliśmy też innych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pożary, huragany, susze wywołały wiele zniszczeń. W przygotowaniu do zmierzenia się z żywiołem może pomóc wczesne przewidywanie pogody. Huawei Cloud udostępnia za darmo system, który przygotowuje prognozę w kilka sekund.

Prognozowanie pogody

Obecnie najdokładniejszym systemem prognozowania pogody jest metoda numeryczna (NWP), która przedstawia stany atmosfery w postaci siatek i oblicza przejścia między tymi stanami. Procedura ta jest jednak kosztowna obliczeniowo.

Nowy, oparty na SI model Pangu-Weather opracowany przez Huawei Cloud, zapewnia dokładniejsze i 10 tys. razy szybsze przewidywanie pogody. Dzięki niemu prognozy pogody na świecie mogą powstać w zaledwie kilka sekund. Pozwala to na wczesne przewidywanie i przygotowanie się na ekstremalne zdarzenia pogodowe.

Podczas testów naukowych model Pangu-Weather od Huawei wykazał wyższą precyzję w porównaniu z tradycyjnymi metodami przewidywania numerycznego dla prognoz od 1 godziny do 7 dni, z 10 000-krotnym wzrostem prędkości przewidywania. Model jest w stanie dokładnie zweryfikować w ciągu kilku sekund szczegółowe cechy meteorologiczne, takie jak wilgotność, prędkość wiatru, temperatura czy ciśnienie na poziomie morza.

strona ECMWF pokazujące prognozę pogody stworzoną za pomocą Pangu-Weather, źródło: ECMWF

System został doceniony i opisany w jednym z najbardziej uznanych czasopism naukowych na świecie – „Nature”. Publikacja o modelu AI była pierwszą w historii magazynu, której autorami byli wyłącznie pracownicy zewnętrznej firmy – w tym wypadku byli to eksperci Huawei Cloud.

Ogólnodostępny system od HUAWEI CLOUD

Pangu-Weather został bezpłatnie udostępniony na stronie internetowej ECMWF (Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody). Osoby z całego świata zajmujące się prognozowaniem pogody, meteorologowie i wszyscy zainteresowani mogą śledzić dziesięciodniowe globalne prognozy pogody.

Strona internetowa europejskiej organizacji pokazuje prognozy opracowane przez Pangu-Weather w sześciu różnych typach wykresów: ciśnienie na poziomie morza i prędkość wiatru 850 hPa, wysokość geopotencjalna 500 hPa i temperatura 850 hPa, średnie ciśnienie na poziomie morza i wiatr 200 hPa, temperatura i geopotencjał przy różnych poziomach ciśnienia, temperatura 2 m i prędkość wiatru 10 m, prędkość wiatru i wysokość geopotencjalna na różnych poziomach ciśnienia. Wszystkie te informacje mają kluczowe znaczenie dla przewidywania rozwoju systemów pogodowych, trajektorii burz, jakości powietrza i wzorców pogodowych.

ECMWF opublikowało również raport, który porównuje prognozy Pangu-Weather ze zintegrowanym systemem prognoz (IFS) ECMWF (czołowym globalnym systemem numerycznego prognozowania pogody) od kwietnia do lipca 2023 roku.

Według raportu rozwój metod uczenia maszynowego takich jak Pangu-Weather może stanowić „przełom w dość wolnych postępach tradycyjnych numerycznych metod prognozowania pogody”. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej, WMO zdolność przewidywania tradycyjnych systemów rośnie o jeden dzień w skali dekady.

System przetestowany w ekstremalnych warunkach

System został poddany tekstom w ekstremalnych warunkach – orkan Eunice, który uderzył w północno-zachodnią Europę w lutym 2022 roku oraz pierwsze wystąpienie temperatury 40°C w Wielkiej Brytanii latem 2022 roku. Znalazł również zastosowanie w przewidywaniu przebiegu tajfunu Dusuri, który uderzył w Filipiny oraz Khanun, który na początku sierpnia dotarł nad Koreę.

Pangu-Weather w swoich obliczeniach bierze pod uwagę wysokość geopotencjalną, wilgotność właściwą, prędkość wiatru i temperaturę. Wszystkie te informacje są kluczowe dla prognoz rozwoju systemów pogodowych, przebiegu burz, jakości powietrza i cykli pogodowych.

źródło: informacja prasowa Huawei, prnewswire.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.