Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Projektowanie biofilne. Zobacz najpiękniejsze konstrukcje pełne roślin

biofilny

Projektowanie biofilne. Zobacz najpiękniejsze konstrukcje pełne roślin

Główną wartością biofilii, jest powrót do natury, a ten nurt znalazł swoje odzwierciedlenie także w architekturze. Żywe, oddychające, pełne zieleni i przestrzeni budynki to odpowiedź na deficyt natury w miejskich przestrzeniach.

Projektowanie biofilne – czym jest?

Biofilic design, czyli projektowanie biofilne opiera się na idei tworzenia przestrzeni i konstrukcji tak, aby w jak największym stopniu mogły odwoływać się do bliskości z naturą. Kontakt z przyrodą jest jednak ograniczony w miejskiej przestrzeni i w pomieszczeniach. 

Z powodu szybkiego tempa zabudowy i rozwoju miast, oraz technologii zieleń i przyroda zanikają w oczach. Kluczowe jest ciągłe wspieranie idei zazieleniania i powrotu do natury, dlatego projektowanie biofilne to bardzo ważny trend w architekturze. 

Biofilny szpital, fot.  Khoo Teck Puat Hospital

Biofilia na pograniczu biologii, filozofii i architektury

Definicja biofilii sytuuje się na pograniczu filozofii i biologii. Erich Fromm, jeden z najwybitniejszych filozfów XX w. określił biofilię, jako “miłość do żywego” i ten trop w projektowaniu stara się naśladować koncepcję Fromma. W latach 80. koncepcja rozwinęła się dzięki biologowi Edawardowi O. Wilsonomi, który w książce opisał wprost nierozerwalną integrację człowieka i innych istot z naturą. Wilson dwukrotnie dostał Nagrodę Pulitzera, a jego koncepcje są dziś filarami projektowania biofilnego.

Siedziba firmy Amazon w Seattle, skrywa 40 tys. roślin, fot. Stuart Isett

Biofilia – jakie ma zasady i korzyści?

Projekty biofilne to takie, które:

  • poprawiają termikę pomieszczeń,
  • korzystają z naturalnych metod wentylacji i światła,
  • wykorzystują ażurowe konstrukcje,
  • korzystają ze zbierania wody opadowej,
  • wzorują się na naturalnych procesach przyrody lub żywiołach,
  • obfitują w zieleń i rośliny,
  • w kolorystyce odwołują się do naturalnych barw,
  • chronią przed hałasem miejskim,
  • są zbudowane z naturalnych materiałów lub z recyklingu, 
  • polepszają samopoczucie i zwiększają zdolność koncentracji i skupienia,
  • zmniejszają skutki zaburzeń związanych z zanieczyszczeniami i brakiem wentylacji,
  • naturalne projekty mogą zostać zaadaptowane do każdej przestrzeni: biurowej edukacyjnej, komercyjnej i prywatnej,
  • są przykładem zrównoważonego budownictwa.

Projekty biofilne, czyli jakie?

Jednym z przykładów takiego projektowania jest Siedziba Shenzhen Rural Commercial Bank w Chinach (zdjęcie poniżej). To odpowiada na potrzeby ludzi, żyjących i pracujących w tropikalnym klimacie. Największą zaletą tego budynku jest ogrom rozwiązań korzystających z naturalnej wentylacji. W budynku znajdują się drzewa i małe ogrody. Ażurowa konstrukcja zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, a szyby maksimum dostępu światła wewnątrz.

fot. Shenzhen Rural Commercial Bank

Bioresponsywna fasada budynku poniżej tworzy synergię poprzez połączenie różnych systemów usług budowlanych, dystrybucji energii i ciepła, różnorodnych systemów wodnych i procesów spalania. Ten pierwszy na świecie “żyjący” budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię. Mieści się w Hamburgu. Zobacz, z jakich technologii korzysta.

Gaj Superdrzew to część Ogrodów nad Zatoką (ang. Supertree Grove, Gardens by the Bay), 101-hektarowego parku założonego w 2012 roku w Singapurze. W tym roku mija 10 lat od jego powstania. W 2018 roku atrakcje Gardens by the Bay przyciągały ponad 50 milionów turystów rocznie. Dlaczego to projekt biofilny? Instalacja o nazwie „Supertree Grove składa się z ponad 160 000 roślin, które wywodzą się z 200 różnych gatunków, wszystkie znajdują się właśnie na tych “superdrzewach”. W poniższym artykule znajdziesz zdjęcia tych kolosów:

Zielone dachy to żywe dachy. Green roof lub living roof to pokrycie dachowe, umożliwiające uprawę roślin. Te pełne roślin konstrukcje tworzą ekosystemy, bogate w najwspanialsze okazy roślin i przyciągające kluczowe dla przyrody owady – zapylacze.

Zielony dach w Krakowie
Fallingwater, czyli budynek na wodospadzie, to jedno z najwybitniejszych dzieł designu biofilnego, fot. franklloydwright.org

Innymi przykładami designu biofilnego są:

  • ogrody wertykalne,
  • niektóre kościoły i świątynie, które bazują na symetrii i naturalnej geometrii,
  • budynki z naturalnymi zbiornikami wodnymi,
  • miasta, które przeciwdziałają wyspom ciepła.

źródło: living-future.org, hadart.pl, propertydesign.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.