Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Prosument lokatorski – ruszył nabór wniosków. Dofinansowanie do fotowoltaiki i termomodernizacji dla spółdzielni mieszkaniowych

Prosument lokatorski – ruszył nabór wniosków. Dofinansowanie do fotowoltaiki i termomodernizacji dla spółdzielni mieszkaniowych

Mieszkańcy dużych miast mogą ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki i termomodernizacji. 1 lutego ruszył nabór wniosków do rządowego programu dopłat dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. To wsparcie dla nowego systemu rozliczeń energii elektrycznej, tzw. prosumenta lokatorskiego. 

Ruszył nabór wniosków dla prosumentów lokatorskich

Czysta energia ze słońca już wkrótce będzie masowo wytwarzana w dużych miastach takich jak Łódź czy Warszawa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomił nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych od 1 lutego 2023 r. Dokumenty konieczne do ubiegania się o wsparcie zostały udostępnione na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków będzie ciągły.

Głównym elementem wsparcia będzie Grant OZE dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych na zakup, montaż, budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.

Spółdzielnie mieszkaniowe otrzymają 448 mln zł

Inwestycje będą realizowane w ramach Programu TERMO oraz rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK). Środki KPO (obecnie prefinansowanie z PFR) będą uzupełnione przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Fundusz Dopłat, zasilane przez budżet państwa i zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

O dopłaty do fotowoltaiki będą mogły ubiegać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne. Budżet na dopłaty do inwestycji w OZE wynosi ponad 448 mln zł. Granty są elementem Krajowego Planu Odbudowy. Początkowo będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Mieszkańcy dużych miast powinni mieć możliwość produkcji czystej energii. Dotychczasowe programy wsparcia rozwoju fotowoltaiki były tworzone głównie z myślą o budynkach jednorodzinnych, a więc o obszarach wiejskich i małych miastach. Chcemy to zmienić i maksymalnie upowszechniać niskoemisyjne źródła energii. Przyniesie to szereg korzyści dla obywateli, w tym oszczędność energii i pieniędzy, ochronę środowiska i nowe kontrakty dla biznesu – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dofinansowanie do 50% kosztów

Wsparcie to 50% kosztów przedsięwzięcia netto (czyli bez podatku VAT). By zdobyć grant, nie trzeba spełnić dodatkowych warunków dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.

W ramach uruchomionego dziś naboru można się także starać o:

  • Grant termomodernizacyjny (wsparcie na termomodernizację, dzięki której zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na energię)
  • Grant OZE na nowe budynki społeczne (wsparcie dla ekologicznych inwestycji powstających w ramach programu BSK)

Nowa forma dofinansowania będzie także możliwa do uzyskania przy modernizacji istniejącej instalacji. Dotychczasowa moc będzie musiała zostać zwiększona o co najmniej 25%. W przypadku, jeśli w budynku wielorodzinnym znajdą się także lokale użytkowe, wysokość dofinansowania zostanie pomniejszona o ich powierzchnię.

Ustawa nie określa minimalnej oraz maksymalnej mocy instalacji OZE potrzebnej do otrzymania dofinansowania. Koniecznym wymogiem jest produkcja energii na rzecz budynku wielorodzinnego.

Skorzystanie ze środków pochodzących z grantu będzie wymagało pewnego wysiłku zarówno ze strony dostawcy, jak i inwestora. Chociaż finansowanie na poziomie połowy poniesionych kosztów może wydawać się korzystne, należy wziąć pod uwagę, że środki zostaną wypłacone dopiero po zrealizowaniu inwestycji.  W praktyce oznacza to konieczność posiadania całości środków lub źródła finansowania.

Prosument lokatorski – na czym polega?

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także zarządcy nieruchomości oraz inne podmioty mogą uzyskać status prosumenta energii odnawialnej (prosumenta indywidualnego), wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego. 

Prosument lokatorski zakłada możliwość zmiany formy otrzymywanego wynagrodzenia za energię. Forma wynagrodzenia w postaci obniżenia rachunków za energię przez sprzedawcę, jak jest dzisiaj, będzie mogła zostać zmieniona na comiesięczny przelew wartości tej energii, w formie pieniężnej, na wskazane konto. Wartość energii będzie określana na podstawie rynkowej miesięcznej ceny tej energii. Natomiast w przypadku energii wytworzonej i zużytej w tej samej godzinie, nie będzie obowiązku uiszczania za nią opłat, w tym opłat dystrybucyjnych zmiennych – tak, jak jest w przypadku rozliczania innych prosumentów indywidualnych.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii 

Wprowadzenie opcji zmiany formy wynagrodzenia ma pozwolić na bezpośrednie wykorzystanie zgromadzonych środków pieniężnych na potrzeby danego budynku, np. remonty lub obniżenie czynszów lokatorów. Ponadto, pozwoli to na zamontowanie instalacji OZE o większej mocy, aniżeli zapotrzebowanie części wspólnej, ponieważ nie będzie ryzyka, że część wynagrodzenia za energię przepadnie, tak jak ma to obecnie miejsce w sytuacji nierozliczenia wprowadzonej do sieci energii w okresie 12 miesięcy.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że są to wstępne założenia legislacyjne, a ostateczne przepisy mogą przybrać inną formę.

Fotowoltaika na blokach w końcu możliwa 

Pod koniec września 2022 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła ponad 11 GW. W największej mierze za tę liczbę odpowiada fotowoltaika prosumencka i farmy fotowoltaiczne. Chociaż w ostatnich latach doszło do skokowego przyrostu mocy z OZE, potencjał budynków wielorodzinnych jest wciąż praktycznie niewykorzystany. Wydaje się, że to w końcu może się zmienić. 

Do tej pory w Polsce niewiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zdecydowało się na to rozwiązanie. Jedną z nich jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, która dzięki panelom słonecznym oszczędza na rachunkach za energię nawet 80% kosztów.

Dowiedz się więcej: Spółdzielnia mieszkaniowa postawiła na fotowoltaikę i płaci 75% mniej za energię. Teraz czas na pompy ciepła [WYWIAD]

Źródło: gov.pl

Fot. główna: Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.