Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 16.12. – 22.12.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 16.12. – 22.12.

Zanim oddamy się Świętom i spędzaniu czasu z rodzinami, warto spojrzeć jeszcze raz na miniony tydzień. Niestety, okazuje się, że topnienie pokrywy lodowej Grenlandii przyspieszyło z 33 do 254 miliardów ton rocznie, a wśród śmieci oceanicznych dominują niedopałki papierosów. Za to mały sukces odnotowuje gmina Skawina – w 2019 roku zniknie z niej ponad 1000 kopciuchów, a już wkrótce w Skawinie zacznie działać nowa stacja mierząca jakość powietrza. Zapraszamy na przegląd wydarzeń tygodnia Świata OZE.

Święta, Święta, Święta – jaką w tym roku wybraliście choinkę? W ostatnich latach na popularności zyskuje wypożyczanie choinki na okres świąt – zamiast kupować sztuczne lub specjalnie na ten cel ścięte drzewko, co przyczynia się niszczenia środowiska, można iglaka wynająć. Opcja taka jest nie tylko ekologiczna, ale także tańsza.

Już w styczniu 2020 roku w Skawinie ma zacząć działać nowa stacja mierząca jakość powietrza. Urządzenie będzie na bieżąco dostarczało informacje o stężeniu niektórych lotnych związków organicznych. Urządzenie pojawi się w bezpośrednim sąsiedztwie strefy gospodarczej, blisko działających na jej terenie zakładów przemysłowych.

W Lubuskiem i na Dolnym Śląsku stwierdzono kilkadziesiąt przypadków dzików chorych na ASF. Tereny są ogrodzone, przeszukuje je wojsko.  Ardanowski powiedział, że dziki będą w tych ogrodzeniach utylizowane – jeśli wejdą nowe przepisy, to zrobią to myśliwi, jeśli nie, to dziki będą usypiane przez lekarzy weterynarii.

Katastrofy ekologiczne

W ciągu ostatnich 26 lat Grenlandia straciła około 3,8 bilionów ton lodu. Co gorsza, w tym czasie tempo topnienia jej pokrywy przyspieszyło z 33 do 254 miliardów ton rocznie. Jak podaje międzynarodowy zespół naukowców – autorów tych analiz, do końca XXI wieku poziom wód oceanicznych nie wzrośnie o 60 cm, jak przewiduje IPCC, ale nawet 67 cm.

Według raportu Ocean Conservancy filtry papierosów są najliczniejszymi śmieciami, które występują w oceanach – zanieczyszczenie plastikiem wynosi 49%, a pozostałe 51% to właśnie niedopałki. Zdaniem ekspertów, filtry papierosowe są również znacznie niebezpieczniejsze – ze względu na ilość toksyn, jakie emitują, są poważnym zagrożeniem dla całych ekosystemów wodnych.

OZE: fotowoltaika

Chiński producent paneli fotowoltaicznych, Risen Energy, zaprezentował moduł M12, który składa się z ogniw najnowszej konstrukcji. Dzięki nim, panel jest w stanie przekroczyć moc 500 Wp. Zdaniem producenta, dzięki swoim najnowszym ogniwom, przekroczenie bariery 600 Wp już jest w zasięgu ręki.

Informacje rynkowe

W przyszłym roku ma pojawić się kolejna nowelizacja ustawy o OZE – według zapowiedzi Piotra Czopka, dyrektora Departamentu ds. odnawialnych źródeł energii. Tym razem zmiany dotyczyły będą między innymi morskiej energetyki wiatrowej, ale również spółdzielni mieszkaniowych, które prawdopodobnie będą mogły zakładać instalacje OZE. Wówczas mieszkańcy takich spółdzielni byliby rozliczani za prąd także poprzez system opustów.

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił decyzję o nowych taryfach na ceny prądu dla gospodarstw domowych na rok 2020. Akceptację nowych taryf dystrybucyjnych otrzymało pięć największych przedsiębiorstw. Z tego tytułu rachunek za prąd może wzrosnąć o średnio 3,1%. W przypadku taryf za sprzedaż prądu, URE przyjął tylko propozycję Tauron Sprzedaż. Klienci tej spółki zapłacą o około 7 złotych miesięcznie więcej.

W listopadzie tego roku ARC Rynek i Opinia przeprowadził sondaż, z którego wynika, że Polacy są gotowi na produkty w opakowaniach zwrotnych. Aż 84% ankietowanych zadeklarowało, że gdyby produkty w pojemnikach wielorazowych były dostępne, chętnie by z nich korzystali.

Ekologiczny transport

Spółka Solaris Bus & Coach S.A. wygrała przetarg w Tallinie na 100 ekologicznych autobusów na gaz ziemny CNG. Do stolicy Estonii trafi 60 pojazdów bezprzegubowych i 40 przegubowych z modelu Urbino. To już 14 europejski kraj, do którego trafią autobusy wielkopolskiej marki.

Dla klimatu

Zespół muzyczny „Massive Attack”, we współpracy z klimatologami z Tyndall Centre for Climate Change Research, wdroży rozwiązania, które zmniejszą emisję dwutlenku węgla wynikającą z prowadzenia tras koncertowych. Informację o nawiązaniu współpracy przekazał członek i jeden z założycieli grupy – wokalista Robert del Naja.

Na rzecz klimatu chcą działać również muzycy Coldplay:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.