Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 17.02. – 23.02.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 17.02. – 23.02.

Jinko Solar utrzymał się na pozycji największego producenta paneli fotowoltaicznych drugi rok z rzędu, z badań jakości powietrza w tym okresie grzewczym okazuje się, że Kraków niejednokrotnie był zieloną wyspą, a zespół dwunastolatków z 3 szkół z Lublina skonstruował robota zdolnego do przekazania wiedzy o segregacji odpadów. Co jeszcze zwróciło naszą uwagę w tym tygodniu? Zapraszamy do cotygodniowego przeglądu wydarzeń ŚwiataOZE!

Zachęcamy do słuchania naszych cotygodniowych Newsów o OZE i ekologi! Be more eco:

Od lodowca Pine Island na Antarktydzie oderwała się góra lodowa o powierzchni około 300 km kwadratowych. Mniej więcej tyle samo ma powierzchnia Malty.  Zdjęcia satelitarne oderwanego masywu wykonała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

OZE: fotowoltaika i energia wiatrowa

Jak podaje biuro GlobalData, Jinko Solar utrzymał się na pozycji największego producenta paneli fotowoltaicznych drugi rok z rzędu. W grupie TOP10 aż siedem firm pochodzi z Chin. Pięć z nich w ogóle nie zmieniło swojej pozycji w rankingu.

Podczas etapu konsultacji zrzeszenie przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan zaproponowała zmiany w procedowanym projekcie ustawy o morskich elektrowniach wiatrowych. Zrzeszenie postuluje, aby postępowania administracyjne i prawne zostały przyspieszone. Wśród propozycji znalazły się między innymi: niezwłocznej publikacji regulaminu składania wniosków o wydanie decyzji informujących o przyznaniu wsparcia, a także usunięcie zapisu o odwołaniu aukcji z krótkim wyprzedzeniem.

Konferencja wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie

Jak wskazują badania powietrza miasta Krakowa, w trwającym sezonie grzewczym stolica Małopolski była wieloktornie zieloną wyspą – odnotowano regres w poziomach benzo(a)pirenu i pyłu PM10. Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, podkreśla, że zanieczyszczenie Krakowa to efekt napływu powietrza z okolicznych gmin, w których wciąż spala się śmieci. Spadki w zanieczyszczeniu powietrza spadły też w tych miejscowościach, gdzie duży wpływ na gminę ma turystyka.

Małopolski WIOŚ skontrolował ostatnio zakłady przemysłowe. Na 78 próbek popiołów aż w 52 stwierdzono spalanie śmieciami. Brak spalania stwierdzono zaledwie w 6 przypadkach. Małopolskie zakłady wybrano do pilotażowej akcji po konsultacjach z samorządami i mieszkańcami. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Paweł Ciećko wskazuje, że kary za spalanie śmieci powinny być surowsze.

Informacje branżowe

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej powołała nowy zarząd XI kadencji na okres 3 lat. Prezesem został dotychczasowy szef PGE Energia Ciepła, Wojciech Dąbrowski. Podczas swojej prezesury chce, aby koncern obrał “zielony kierunek z uszanowaniem konwencjonalnej podstawy”.

Według analiz Deutsche Bank unijny cel, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, jest iluzoryczny. Światowe gospodarki – członkowie G20 posiadają w swoim systemie energetycznym duży udział węgla. Bez niego rozwój gospodarczy jest niemożliwy, a na chwilę obecną nie ma lepszych alternatyw na zaspokojenie stale rosnących potrzeb energetycznych.

Elektromobilność

Columbus Energy inwestuje w Nexity, w system zarządzający infrastrukturą do ładowania samochodów elektrycznych, poprzez inwestycję w  Everest Investments S.A. z głównego parkietu GPW, która zmieni się w Nexity Global. Cel to stworzenie rozwiązań IT dla e-mobility i całej nowoczesnej energetyki w oparciu o nową dyrektywę unijną RED II, która umożliwia synergię prosumentów, użytkowników fotowoltaiki biznesowej, energii z farm fotowoltaicznych z magazynami energii i siecią ładowarek. 

PGE Nowa Energia i Volkswagen Polska zawiązały współpracę, której celem jest wybudowanie prawie 300 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania przy salonach sprzedaży niemieckiej marki samochodów. Energia w stacjach będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

– Grupa PGE jest pierwszym w Polsce operatorem, którego stacje ładowania samochodów elektrycznych są w 100 proc. zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Rozwijana sieć stacji ładowania w ramach współpracy z Volkswagen Group Polska i Stowarzyszeniem Dealerów marek Volkswagen, Audi, Skoda i Seat to nasz kolejny krok w kierunku ograniczania niskiej emisji – skomentował Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE.

Rekordowe wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych we Francji. Jak podaje Cleantechnica w styczniu Francuzi kupili aż 11 tysięcy samochodów elektrycznych i 4 tysiące hybrydowych. Odpowiada to za 11 procent ogólnego udziału ze sprzedaży samochodów. Analiza również wskazuje, że Francuzi najchętniej kupują samochody rodzimych marek.

Technologia

W ramach projektu PBS NCBR zespół naukowców z Wydziału Energetyki i Paliw AGH skonstruował generator energii z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem. Jest on źródłem zasilania dla szybowca, nad którym pracują także badacze z Politechniki Rzeszowskiej oraz Warszawskiej, a także Zakład Szybowcowy Jeżów. Maszyna przeszła pierwsze testy techniczne. Teraz czeka ją rok próbnych lotów.

Zespół dwunastolatków z 3 szkół z Lublina skonstruował robota zdolnego do przekazania wiedzy o segregacji odpadów. Będąc pod opieką prof. Bogdana Księżopolskiego z UMCS startują w prestiżowym konkursie naukowym First First Lego League Global Innovation Award w Niemczech.

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.