Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 25.11. – 1.12.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 25.11. – 1.12.

Ostatni weekend listopada – smog w niektórych regionach staje się bardzo dokuczliwy, w piątek część z nas żyła czarnopiątkowymi obniżkami cenowymi albo Andrzejkami. A my, czujni na wszelkie zmiany, zbieramy te, które naszym zdaniem są najistotniejsze. Oto podsumowanie tygodnia Świata OZE!

Katastrofy ekologiczne

Australijski farmer, stosując środki owadobójcze, w przeciągu dwóch lat zabił aż 420 orłów. Przez sąd został skazany jedynie na karę grzywny za użycie chemikaliów. Ekolodzy apelują, by odpowiedział także za śmierć orłów.

18 morświnów zginęło w wyniku detonacji 42 podwodnych min na Morzu Bałtyckim podczas ćwiczeń sił NATO, wykonywanych przez niemiecką marynarkę. 39 ładunków znajdowało się na terenie rezerwatu przyrody. Obrońcy praw zwierząt alarmują, że złamano prawo. Wojsko odpiera zarzuty.

Wysadzili podwodne miny. Zginęło 18 morświnów, gatunku zagrożonego wyginięciem

Szacuje się, że pożary, które trawią australijski busz spowodowały śmierć ok. 1000 koali. Lekarze, naukowcy, a także zwykli ludzie ratują najczęściej mocno poparzone zwierzęta z płomieni. Obecnie gatunek został uznany za funkcjonalnie wymarły.

Walka o środowisko

Skawina poważnie traktuje problem smogu. Według podsumowania 2018 roku jest czwarta w województwie małopolskim w zakresie wymiany kotłów i druga w ilości przeprowadzonych kontroli pieców. Dzięki programom ‘’Czyste powietrze’’ i ‘’Stop smog’’, a także środkom własnym gminy, w tym roku ze Skawiny zniknie kolejne 1000 ‘’kopciuchów’’.

Prawa zwierząt

Szwajcaria zakazuje mechanicznego zabijania kurcząt płci męskiej. Aby oszczędzić cierpienie zwierzętom, nowe prawo dopuszcza tylko duszenie ich dwutlenkiem węgla. Producenci teraz będą szukać sposobów, jak w inny sposób można wykorzystać koguciki w produkcji mięsa. Tamtejsi ekolodzy z kolei dążą do całkowitego zakazu hodowli przemysłowej.

Stop mielenia kurcząt żywcem! Szwajcaria wprowadza nowe prawo

Ekopolityka i ekoinicjatywy

We wtorek główne niemieckie miasta były sparaliżowane przez tysiące traktorów (w Berlinie było ich nawet 5000), którymi przyjechali rolnicy. Protestowali przeciwko federalnemu prawu ograniczającemu stosowanie chemikaliów przy uprawie roli i innych rozwiązań prośrodowiskowych. Rolnicy czują się przez niemiecki rząd ignorowani podczas tworzenia nowelizacji oraz obradowania nad nim.

Otwarto sklep sieci „Biedronka” w nowym, proekologicznym formacie. Na warszawskiej Białołęce, przy ul. Modlińskiej będzie można naładować auto elektryczne, a papierowe, kolorowe „gazetki” zastąpią reklamy na ekranach LCD. Oświetlenie jest w 100% zasilane energią słoneczną i wiatrową. Klienci będą mogli również liczyć na papierowe torebki na warzywa i owoce.

OZE: fotowoltaika

Spółka Sunfarming Polska, będąca częścią niemieckiego przedsiębiorstwa deweloperskiego, otrzymała dofinansowanie na nowe farmy fotowoltaiczne w Polsce. Obecnie firma obsługuje około 7 MW, a cel, który chce osiągnąć to 150 MW mocy.

Informacje rynkowe i prawo

Ekoenergetyka, w ramach tworzenia infrastruktury dla autobusów elektrycznych sieci Stadtwerke München SWM, dostarczy stacje ładowania. 56 stacji chłodzonych cieczą, z których każda posiada moc 150 kW, staną w samej stolicy Bawarii.

W poniedziałek 25 listopada rozpoczęła się seria 12 tegorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Maksymalna wartość energii na sprzedaż to prawie 21 mld zł. Aukcje prowadzone są za pośrednictwem Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA), na której wytwórcy mogli zakładać konta i rejestrować instalacje.

Jak podaje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, pod koniec minionego października w Polsce zarejestrowano łącznie 7884 samochodów elektrycznych. Z kolei od początku roku liczba wszystkich zarejestrowanych elektryków oraz hybryd plug-in wzrosła 3250, czyli o 100% w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku.

Polskie gminy zaskarżają ubiegłoroczną nowelizację ustawy OZE z 2018 roku do Trybunału Konstytucyjnego, która zmniejszyła podatek od farm wiatrowych naliczany od 2017 roku. Nowelizacja dotyczyła tych danin, które właściciele farm płacili od stycznia 2018. Przez to gminy stracą potrzebne na inwestycje pieniądze.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.