Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 9.12. – 15.12.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 9.12. – 15.12.

Z niecierpliwością czekamy na komunikaty od URE w związku z kończącymi się Aukcjami OZE! Greta Thunberg Człowiekiem Roku! Polska wyłamała się z unijnego porozumienia o neutralności klimatycznej! Było kilka szokujących wiadomości. A także takie, które pokazują, że coś zmienia się na lepsze. My chcielibyśmy, żeby tych drugich było więcej. Na chwilę obecną Świat OZE przedstawia przegląd wydarzeń z drugiego tygodnia grudnia A.D. 2019!

Greta Thunberg została Człowiekiem Roku magazynu TIME. Jej wybór spotkał się z atakiem hejtu, przede wszystkim ze strony mediów publicznych. W programie “W tyle wizji” przedstawiono materiał, w którym ukazano specjalnie dobranych ludzi sprzed kilkudziesięciu lat, obwołani tym samym mianem, co Greta. Widzowie mogli zobaczyć okładki amerykańskiego tygodnika z Adolfem Hitlerem, Józefem Stalinem, czy też Władimirem Putinem.

https://twitter.com/TOPTVPINFO/status/1204871227652874244

Katastrofy ekologiczne

Raz na pięć lat w Nepalu odbywa się festiwal ku czci hinduskiej bogini mocy Gadhimai. Podczas kilkudniowego święta na terenie jednej ze świątyń 200 mężczyzn uzbrojonych w siekiery morduje setki zwierząt.

Najnowsze analizy 96 ekspertów z całego świata wykazały, że lód na Grenlandii topnieje 7 razy szybciej niż w latach 90. Od 1992 roku wyspa straciła 3,8 bilionów ton lodu. Jeszcze kilka lat temu sądzono że do 2100 roku topniejącą pokrywa Grenlandii przyczyni się do podwyższenia poziomu wód oceanicznych o 60 cm. Nowe badania wskazują, że o więcej – nawet 67 cm. Taka zmiana zagrozi nawet 400 milionom ludzi, którzy mieszkają przy wybrzeżach regularnymi powodziami.

The Global Carbon Project opublikował raport, z którego wynika, że w 2019 roku do atmosfery dostała się rekordowa ilość dwutlenku węgla. W porównaniu z rokiem ubiegłym, emisja wzrosła o 0,6%.

Działania z myślą o przyszłości naszej planety

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwierząt – kary za znęcanie się nad czworonogami zostały zaostrzone. Maltretowanie czworonogów wiąże się z karą do pięciu lat więzienia, natomiast grzywna – przeznaczana na cele charytatywne – może wynieść nawet do 100 tys. złotych.

Szwajcarskie biuro podróży Bentour stworzy „rating ekologiczności”, na podstawie którego podróżni będą mogli wybierać najbardziej ekologicznych przewoźników. Zestawienie ma być nie tylko poradnikiem dla klientów, ale także wsparciem dla linii lotniczych, które w swoich strategiach uwzględniają ochronę środowiska.

Ukazała się kolejna odsłona wyjątkowego kalendarza charytatywnego . Na jego łamach australijscy strażacy pozują ze zwierzętami, które udało im się ocalić w licznych akcjach ratunkowych. W tym roku wersji kalendarza jest sześć – są na nich strażacy z końmi, psami, kotami, zwierzętami gospodarskimi i dzikimi zwierzętami. Dochód z kalendarzy trafi do mniejszych fundacji, które zajmują się opieką nad koalami, a także pomocą bezdomnym czworonogom. Ponadto część z zysku trafi do fundacji, która pomaga osobom z zespołem Downa.

Informacje rynkowe

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowania projektów gminnych na rozwój elektromobilności. Budżet projektu wynosi 12 milionów. Pieniądze pokryją łącznie koszty 213 projektów. W minioną środę NFOŚiGW podpisał umowy z przedstawicielami 6 gmin: Tyczyn, Czemierniki, Wiśniew, Skierniewice, Błaszki i Działoszyn.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu uruchomił unikalną biogazownię III generacji. Pomoże oczyścić powietrze z 6800 ton CO2 rocznie, ale zasili też pobliskie domy w energię elektryczną.

Tuż przed 1 w nocy z czwartku na piątek szczyt unijny w sprawie neutralności zakończono porozumieniem. Niemal wszystkie kraje członkowskie zadeklarowały osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 roku. Tylko Polska wyłamała się z porozumienia i jako jedyna nie ma nałożonego zobowiązania się do wyłączenia węgla z krajowej gospodarki. Pomimo tego spotkanie zakończono porozumieniem. Kolejny unijny klimatyczny szczyt zaplanowano na czerwiec 2020 roku.

Nowinki technologiczne: mięso z powietrza i podwodny system zasilania

Amerykańscy naukowcy z start-up Air Protein sięgnęli po zapomnianą technologię NASA, która pozwala na przetworzenie zawartego w powietrzu dwutlenku węgla w białko, odpowiadające właściwościom odżywczym białka zwierzęcego. Opracowywana technologia może więc posłużyć do pozyskiwania mięsa z powietrza.

ABB testuje pierwszy na świecie podwodny system zasilania. Instalacja jest w stanie przesyłać i przetwarzać 100 MW mocy na głębokość 3000 metrów i na odległość do 600 km. Dzięki tej technologii dostarczanie energii do urządzeń wydobywczych, które działają przy głębinowych zasobach węglowodorów będzie znacznie tańsze, efektywniejsze i przyjazne środowisku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.