Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Przemiana gospodarki wodnej w Anglii

kran

Przemiana gospodarki wodnej w Anglii

Biometan ma odegrać niezwykle ważną rolę w planie Wielkiej Brytanii, dążącej do dekarbonizacji do 2030 roku. Plan zakłada metamorfozę gospodarki wodnej i wykorzystanie jej zasobów do wytworzenia energii. Brytyjczycy chcą wdrożyć różnorodne działania z zakresu ekologii i ochrony środowiska – dla lepszej przyszłości.

Przemysł gospodarki wodnej w Anglii zużywa ogromne ilości energii, uzyskiwanej ze źródeł emitujących gazy cieplarniane. Oczyszczalnie ścieków uwalniają podtlenek azotu i metan, dlatego tak ważne jest wprowadzenie nowoczesnych, zeroemisyjnych rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną.

Energia wodna

Brytyjskie firmy zajmujące się gospodarką wodną i systemami wodociągowymi opracowały już wspólną mapę, która zawiera plan zagospodarowania źródeł energii odnawialnej. Plan zakłada wielomiliardowy wkład finansowy wewnętrznych i zewnętrznych jednostek, które zainwestują w wytwarzanie biometanu, pojazdy elektryczne i rozwiązania, które mają długotrwale przysłużyć się klimatowi. Cel jest jasny: pełna dekarbonizacja kraju do 2030 roku. 

Celem Wielkiej Brytanii i sektora gospodarki wodnej jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W ciągu kolejnych lat planuje się stworzenie nowych miejsc pracy w branży OZE i zapewnienie szkoleń dla przebranżowionych pracowników. Plan stowarzyszenia Water UK przewiduje dołożenie dodatkowej mocy energetycznej płynącej z lokalnych elektrowni wiatrowych i słonecznych. Anglicy chcą tym samym zapewnić branżom przemysłowym około 80% zapotrzebowania na energię w zakładach.

Biometan dla każdego

Uzyskiwanie biometanu z oczyszczalni ścieków ma być  istotnym impulsem w branży energii odnawialnej. Z biometanu można wytworzyć zielony wodór, który pomoże zrealizować cele związane z zeroemisyjnością. Dodatkowo w planie Brytyjczyków jest też proces rekultywacji  20 000 hektarów torfowisk oraz zasadzenie 11 milionów drzew na terenach zakładów wodociągowych. Wszystko to ma związek z projektem zagospodarowania obszarów wodnych i wykorzystania niezależnej energii wytwarzanej przez płynącą wodę.

Zwiększenie produkcji biometanu pochodzącego z odpadów ściekowych stanowi główny filar planu Water UK. Biometan może być wykorzystany w branży zielonego transportu lub jako forma energii grzewczej. 

Gałąź transportu, która generuje w Anglii duże ilości zanieczyszczeń, ma zostać w pełni zelektryfikowana do 2030 roku. Plan dotyczy zamiany prywatnych i użytkowych pojazdów napędzanych ropą na niskoemisyjne samochody, ładowane elektrycznością lub napędzane zielonym paliwem.

– Mapa sporządzona Water UK jest wielkim krokiem naprzód w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Pracujemy nad ekologiczną wizją i naprawą naszej gospodarki i środowiska. powiedziała Christine McGourty, dyrektor generalna Water UK.

Water UK szacuje, że inwestycje w OZE będą warte od 2 do 4 miliardów funtów. 

Bardziej ekologiczny konsument

McGourty podkreśliła też, że istotne są zmiany regulacji prawnych, które zachęcą firmy do przejścia na zeroemisyjne źródła energii. Dyrektor wspomniała również o obowiązkowym przestrzeganiu zasad dotyczących niemarnotrawienia wody. Poprawa efektywności sprzętu AGD – zmywarek i pralek – miałaby wpłynąć znacząco na regulowanie ilości zużywanej wody.

Producenci mają informować konsumentów o konsekwencjach ich wyborów podczas zakupu sprzętu i korzystania z niego. Mają być zobowiązani do propagowania ekologicznych rozwiązań.

– Nie możemy tego zrobić sami. Wierzymy jednak, że przy wsparciu rządu, samorządów i łańcucha dostaw możemy zapewnić klientom dostawy wody o zerowej wartości netto, które pomagają również budować świadomość ekologiczną, którą wykorzystają przyszłe pokolenia – przyznała McGourty.

Źródło: businessgreen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.