Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Budowa lub zakup domu na terenie niepołączonym z ogólną kanalizacją generuje problem z odprowadzaniem ścieków. Wybór i sposób odprowadzania ścieków spoczywa na właścicielu nieruchomości, ale prawo daje tu pewne możliwości. Coraz popularniejszą metodą jest po prostu montaż przydomowej przepompowni ścieków.

Przecież jakoś muszę odprowadzić te ścieki!

Polskie prawo dopuszcza szereg możliwości w odprowadzaniu ścieków w wypadku braku bezpośredniego dostępu do ogólnej kanalizacji. Kiedyś powszechnie stosowanym rozwiązaniem był montaż szamba, czyli umiejscowionego w gruncie zbiornika, do którego odprowadzane są domowe ścieki. Choć jest to metoda prosta, wiąże się z wieloma niedogodnościami – zbiornik trzeba regularnie opróżniać, a także zadbać o właściwe wykonanie. Nawet drobna nieszczelność może doprowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych.

Kolejnym z dostępnych rozwiązań jest montaż przydomowej oczyszczalni, która za pomocą procesów biologicznych, chemicznych i mechanicznych będzie oczyszczać domowe ścieki. Oczyszczalnie jest jednak bardzo drogim sposobem, a jej budowa jest obwarowana wieloma obostrzeniami i przepisami, co sprawia, że stosuje się ją w niewielkiej ilości przypadków.

Przepompownia do usuwania ścieków, źródło: materiały Kessel

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków z domu jest ich usunięcie za pomocą przepompowni. Tłoczy ona ścieki do przyłącza ogólnospławnej kanalizacji, i jest w zasadzie niezbędna w zastosowaniu, gdy niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie ścieków z domu. Przy doborze odpowiedniej przepompowni należy zwrócić uwagę na rodzaj tłoczonych ścieków. W domu najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia ze ściekami czarnymi, tj. zawierającymi fekalia, dlatego tez urządzenie musi być dostosowane do ich odbioru.

Najważniejsze kwestie to…

Domowe przepompownie składają się z kilku elementów. Największym jest wykonany z tworzywa sztucznego zbiornik. Przepompownie wykonuje się z materiałów odpornych na działanie związków chemicznych zawartych w ściekach – tworzywa sztuczne nie reagują ze związkami zawartymi w ściekach, więc nie musimy martwić się korozją. Odznaczają się także mniejszą wagą niż np. metale oraz wyróżniają dużą wytrzymałością mechaniczną. Są one także niewrażliwe na ulatniające się z nieczystości gazy.

Kolejnym elementem przepompowni są zatapialne pompy – serce urządzenia. Na rynku dostępne są przepompownie wyposażone w jedną lub dwie pompy – taka ilość zupełnie wystarczy w domowych warunkach, ale w wypadku np. hotelu konieczny będzie montaż urządzeń z większą ich liczbą, lub też o większej mocy. Pompy niejednokrotnie wyposażone są w mechanizmy rozdrabniające, które zapobiegają niedrożności przewodów kanalizacyjnych.

Urządzenie sterujące przepompownią – jak działa?

Kiedyś urządzenia do odprowadzania ścieków wykorzystywały do działania czystą mechanikę, ale wraz z rozwojem technologicznym przeszły z ery analogowej do cyfrowej. Współcześnie stosowane przepompownie wyposażone są w elektroniczne urządzenia sterujące, które czuwają nad stanem i działaniem przepompowni.

We wnętrzu zbiornika znajdują się czujniki mierzące właściwości ścieków – ich ilość, temperaturę, gęstość, etc. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu urządzenie sterujące włącza pompy, które tłoczą zawartość przepompowni do kanalizacji. Urządzenie sterujące nie tylko steruje działaniem przepompowni, ale również monitoruje jego stan. Posiada ono wbudowany system samodiagnozy, więc jeśli którakolwiek z właściwości zostanie przekroczona, załączy się wbudowany alarm. Tego typu rozwiązanie pozwala na niemal bezobsługowe użytkowanie przepompowni.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kluczowa kwestia, to wybór miejsca na montaż przydomowej przepompowni i sposobu jej zabudowy – występuje w wersjach do zabudowy wewnętrznej, zewnętrznej, wolnostojącej i do montażu w płycie podłogowej lub w gruncie. Nie zapominajmy o zastosowaniu tzw. pętli przeciwzalewowej przy instalacji przewodu kanalizacyjnego oraz regularnej konserwacji urządzenia.

– Istotnymi czynnikami dotyczącymi wyboru przepompowni będą też: moc pompy (lub pomp) i pojemność zbiornika. W wypadku przepompowni wolnostojącej Aqualift F Basic pompa typu STF1300 zapewnia moc odpowiednią do transportu ścieków przydomowych do maksymalnej wysokości podnoszenia 8 metrów, dostosowując prędkość przepływu do warunków w kanalizacji. W domowych warunkach w zupełności sprawdzi się zbiornik o pojemności od 25 do 60 litrów mówi Daniel Bogutyn, Specjalista ds. Marketingu w Kessel.

Bez względu na wybrany wariant możemy być pewni, że nad prawidłowym działaniem przepompowni czuwać będą znajdujące się w jej wnętrzu czujniki i kontrolujące pracę pomp urządzenie sterownicze. Urządzenie należy dostosować do warunków panujących w domu oraz do rodzaju ścieków, które będą odprowadzane.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.