Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Przyjęto zakaz palenia węglem w Warszawie i wokół stolicy – radni Sejmiku podjęli fundamentalną decyzję

Zakaz palenia węglem w Warszawie

Przyjęto zakaz palenia węglem w Warszawie i wokół stolicy – radni Sejmiku podjęli fundamentalną decyzję

Zakaz palenia węglem w Warszawie obowiązuje od 1 października 2023, a w „obwarzanku” warszawskim od 2028 roku. Nowe przepisy wejdą w życie zgodnie z przegłosowaną w Sejmiku województwa mazowieckiego uchwałą antysmogową. Co jeszcze zmieni się w stolicy na mocy nowego prawa?

Zakaz palenia węglem w Warszawie

Na sesji radni głosami 26:22 przegłosowali wprowadzenie nowych przepisów. Nowelizacja Uchwały Antysmogowej wprowadza zakaz palenia węglem w Warszawie, a także zakazuje instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego.

Uchwała nie wprowadza natomiast zakazu spalania drewna ani w kominkach, ani kotłach – to efekt kompromisu, jaki powstał w procesie konsultacji społecznych.  

W uchwale zapisano również zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych budynkach, które mają możliwość podłączenia do ciepła miejskiego, co wstrzymuje instalowanie kominków w nowych budynkach wielorodzinnych. Zapis ten w praktyce nie będzie dotyczyć domów jednorodzinnych, ponieważ ich podłączenie do sieci miejskiej jest zazwyczaj ekonomicznie nieopłacalne i trudne technicznie.

– To bardzo ważny dzień dla Warszawiaków i mieszkańców gmin okalających stolicę – – Szanse na oddychanie czystym powietrzem w stolicy w kolejnych sezonach grzewczych właśnie znacząco wzrosły. Gratulujemy radnym Sejmiku tak fundamentalnej i przełomowej decyzji. To również decyzja mająca wymiar symboliczny – w stolicy państwa uzależnionego od węgla nie będzie można spalać tego paliwaskomentował decyzję radnych Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i lider Warszawy Bez Smogu.

Pozytywny wpływ antysmogowych regulacji widać już w Krakowie, gdzie od trzech lat obowiązuje zakaz spalania węgla i drewna. Łącznie zlikwidowano ok. 40 tys. „kopciuchów”. 

Zakaz węgla = czystsze powietrze

Zakaz palenia węglem w Warszaiwe to kontynuacja polityki wprowadzonej w innych polskich miastach. W Krakowie od czasu wprowadzenia zakazu palenia węglem zauważono znaczną poprawę jakości powietrza: stężenia PM10 oraz rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły o ponad 40%. Taka poprawa jakości powietrza przełożyła się również na poprawę zdrowia mieszkańców. 

Z badań prof. Czarnobilskiej wynika, że w Krakowie, w latach 2008-2018 odnotowano spadek przypadków astmy u dzieci w wieku 7-8 lat z 22% do 9% badanej grupy – to prawie trzykrotny spadek. U dzieci starszych (16-17 lat) spadek był jeszcze wyższy: z 22% do 5% badanej grupy. Dzięki zakazowi spalania węgla również mieszkańcy Warszawy i okolic mają szansę na lepsze powietrze.

Lepsza jakość powietrza w Warszawie

Badanie opinii publicznej Przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, ze aż 67% respondentów popiera zakaz spalania węgla w Warszawie i 57% popiera zakaz w „obwarzanku”, czyli miejscowościach wokół miasta.

Jest nadzieja, że przyjęty zakaz przyczyni się do zwiększenia tempa wymiany „kopciuchów” na terenie Warszawy. W stolicy wciąż dymią 10803 „kopciuchy”, a na ich wymianę mieszkańcy mają czas do 1 stycznia 2023 roku.

W ostatnich miesiącach ceny paliw odnotowały bardzo wysokie wzrosty, co przekłada się także na ochronę powietrza w Polsce.

Ceny węgla, ropy i gazu rosną

Według badań zleconych przez PAS w od stycznia 2021 do marca 2022 węgiel podrożał w Polsce średnio o 101% (średnia cena groszku to 1980 zł/t). Obecnie na Mazowszu węgiel jest jeszcze droższy. Na składach w Warszawie ceny dochodzą do 2200 zł, a w Ostrołęce cena waha się pomiędzy 1950 a 2200 zł – informuje Polski Alarm Smogowy. 

Sprzedawcy spodziewają się dalszego wzrostu cen. Rezygnacja ze spalania węglem ma zatem sens nie tylko ze względu na ochronę powietrza, ale także ze względów ekonomicznych. Korzystanie z tego paliwa staje się dużo droższe od innych opcji.

W związku ze złamaniem Kontraktu Jamalskiego w Europie rosną także ceny gazu:

źródło: mat. prasowe, zdj.główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.