Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

PSEW: Polacy nie chcą walczyć z wiatrakami

PSEW: Polacy nie chcą walczyć z wiatrakami

Badania opinii społecznej przeprowadzone przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator” wykazały, że Polacy chcą, by rząd wspierał odnawialne źródła energii bardziej, niż elektrownie węglowe czy jądrowe. Takie zdanie ma aż 67 proc. respondentów. Pięć razy mniej osób (14 proc.) opowiada się za wsparciem energetyki jądrowej. Natomiast za postawieniem węgla na pierwszym miejscu opowiada się tylko 6 proc. badanych.

Liderem wśród instalacji bazujących na odnawialnych źródłach jest energetyka wiatrowa, której łączna moc zainstalowana przekracza już 4 100 MW, i stanowi ponad 65 proc. w ogólnym bilansie źródeł OZE. Jak relacjonuje dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, przeciętną rodzinę w Polsce wsparcie dla niej kosztuje miesięcznie mniej niż 2 złote. Wysokość wsparcia dla wiatraków jest mniejsza, niż koszt małej paczki gumy do żucia, czy gazety. To niewiele biorąc pod uwagę korzyści, które dzięki temu mamy. – Polacy wśród zalet OZE wskazują głównie ochronę środowiska naturalnego (89 proc.), ograniczenie importu energii (84 proc.) oraz tworzenie nowych miejsc pracy (72 proc.) – mówi Sekściński.

Badania przeprowadzone przez „Indicator” wykazały, iż Polacy mają świadomość, że warto inwestować w farmy wiatrowe. Aż 65 proc. badanych stwierdziło, że energia wiatrowa jest tańsza w porównaniu z cenami energii wytworzonej innymi sposobami. Polacy mają świadomość, że farmy wiatrowe nie emitują do atmosfery gazów cieplarnianych, nie wytwarzają szkodliwych odpadów i nie degradują gleby. Ośmiu na dziesięciu zbadanych przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator” oceniło elektrownie wiatrowe jako najbardziej ekologiczny sposób wytwarzania energii, a dwie trzecie jako najbardziej ekonomiczny. Ponad połowa ankietowanych nie uważa też, że wiatraki obniżają atrakcyjność turystyczną najbliższej okolicy i sądzi, że tereny sąsiadujące z wiatrakami mogą być wykorzystywane jako rolnicze lub rekreacyjne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.