Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy rachunki za energię elektryczną podwyższa jedynie zła izolacja domów?

NFOŚiGW podpisuje kolejne umowy na termomodernizacje

Czy rachunki za energię elektryczną podwyższa jedynie zła izolacja domów?

Problem słabej izolacji gospodarstw domowych stanowi bardzo powszechny problem. Właśnie z tego powodu mieszkańcy krajów europejskich rokrocznie tracą ogromne sumy pieniędzy, które z powodzeniem można by było przeznaczyć na modernizację wielu budynków. Okazuje się jednak, że za wysokie rachunki oraz dopłaty do energii elektrycznej winę ponosi nie tylko stan budynków, ale także źle sformułowane prawo.

W Wielkiej Brytanii weszło w życie prawo, którego nadrzędnym celem była troska o tych najemców mieszkań, którzy zarabiają najmniej – oferowana im ulga miała docelowo zmniejszyć ich rachunki nawet o 1000 funtów rocznie. Do ustawy wkradł się jednak błąd, który może mieć bardzo poważne skutki: okazuje się bowiem, że zgodnie z nowym rozporządzeniem właściciele lokali przeznaczonych na wynajem nie będę musieli przestrzegać przepisów, które miały za zadanie chronić lokatorów i zmniejszać szkodliwą emisję CO2.

Zamiast pozwalać właścicielom lokali przeznaczonych na wynajem na zerwanie umowy, rząd powinien wesprzeć najemców poprzez zamknięcie tej luki i ograniczenie kosztów ponoszonych przez właścicieli, aby zapewnić uczciwość wszystkim zainteresowanym tą sprawą – skomentowała Emma Kemp, członkini brytyjskiego stowarzyszenia 10:10.

Przepisy nakazują, by minimalne standardy, jakie musi spełniać dom przeznaczony na wynajem, zobowiązywały właścicieli do podniesienia klasy energetycznej oferowanego lokalu – te budynki, które zostały sklasyfikowane w skali energetycznej na F lub G, powinny osiągnąć poziom E do kwietnia kolejnego roku.

Przepisy te stanowią jasny sygnał dla właścicieli, którzy muszą poprawić efektywność energetyczną w udostępnianych innym domach. Właściciele mają dostęp do różnorakich systemów, z których mogą skorzystać, aby podnieść standard swoich lokali do wymaganego poziomu, ponieważ muszą one przejść kontrolę, aby uzyskać zezwolenie – podkreślił rzecznik brytyjskiego rządu.

Sceptyczni wobec takiego rozwiązania są m.in. przedstawiciele The Residential Landlords Association, którzy uważają, że tak naprawdę za koszty modernizacji budynków przeznaczonych na wynajem zapłacą ich najemcy, którzy będą zmuszeni do płacenia wyższych czynszów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.