Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rajd rowerowy Climate Classic. Kolarze przejadą przez Żuławy Wiślane, aby zwrócić uwagę na zmiany klimatu

Rajd rowerowy Climate Classic. Kolarze przejadą przez Żuławy Wiślane, aby zwrócić uwagę na zmiany klimatu

28 maja 2023 roku odbędzie się pierwsza polska edycja rajdu rowerowego Climate Classic. Jego celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu i zmotywowanie uczestników do działań redukujących ślad węglowy. Start i meta w Gdańsku.

Polska edycja rajdu rowerowego Climate Classic

Trasa polskiej edycji Climate Classic przebiega przez Żuławy Wiślane. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Wzrost średnich temperatur powoduje m.in. podnoszenie się poziomu morza, które stanowi zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych, takich jak Żuławy Wiślane.

Uczestnicy do wyboru mają dwie trasy – 100 i 250 km. Dystans ten należy pokonać w ciągu jednego dnia. Sportowa rywalizacja schodzi jednak na drugi plan. Pierwszorzędne miejsce zajmuje idea. Organizatorzy chcą, aby wysiłek potrzebny do pokonania trasy był metaforą wysiłku potrzebnego do spowolnienia zmian klimatu.

Zapisy odbywają się przez stronę Cyklo. Ilość miejsc jest ograniczona.

W cenie wpisowego każdy uczestnik otrzyma profesjonalną koszulkę kolarską wykonaną przy użyciu odzyskanych tworzyw sztucznych. Motyw graficzny na koszulkach to tzw. „klimatyczne paski”, czyli wykres wzrastających średnich rocznych temperatur na świecie w latach 1850-2020.

Więcej informacji na temat rajdu dostępne na stronie: cycling4climate.nl/ClassicPoland.

Jadą i obliczą swój ślad

Warunkiem uczestniczenia w rajdzie jest policzenie własnego śladu węglowego i honorowe zobowiązanie do jego redukcji przez wprowadzenie zmian do swoich codziennych zachowań. W obliczeniach pomoże kalkulator śladu węglowego, który udostępnia Carbon Footprint Foundation. Organizatorzy przygotowali też małą ściągę zawierająca praktyczne sugestie jak skutecznie obniżyć własny ślad węglowy poprzez drobne zmiany codziennych przyzwyczajeń.

– Naprawdę nie trzeba przewracać własnego życia do góry nogami, aby skutecznie walczyć o klimat – nawet małe kroki takie jak gaszenie światła podczas nieobecności lub nieprzegrzewanie pomieszczeń mają znaczenie. To niby tylko tyle, ale i aż tyle. Walka o dobro klimatu, to trochę jak jazda w peletonie – każdy musi dołożyć swoja cegiełkę żeby całość dojechała na metę – mówi w wywiadzie dla portalu balticwind.eu jeden z organizatorów rajdu.

Rajd rowerowy Climate Classic

Rajdy Climate Classic, zapoczątkowane przez holenderską fundację Cycling 4 Climate, mają na celu szerzenie wiedzy o zmianach klimatu i mobilizowanie uczestników rajdu, jego partnerów oraz obserwatorów do ograniczenia negatywnego wpływu ich codziennych aktywności na środowisko. Polska jest czwartym, po Holandii, Belgii i Francji, europejskim krajem, w którym odbędzie się rajd Climate Classic. Mottem rajdów jest: „CZAS JEST NASZYM JEDYNYM WYZWANIEM!”

Organizatorem polskiej edycji jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe CYKLO, wspierane przez grupę wolontariuszy i fundację Cycling 4 Climate. Impreza ma charakter niekomercyjny. Partnerami strategicznymi są Iberdrola, europejski lider w sektorze energetyki odnawialnej oraz Polskie (PSEW) i Europejskie (WindEurope) Stowarzyszenie Energii Wiatrowej.

Portal Świat OZE jest partnerem medialnym wydarzenia.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu są faktem i wszyscy doświadczamy ich skutków. Susze, pożary, powodzie i inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne występują również w Polsce. Badacze i naukowcy, m.in. twórcy raportu IPCC jednoznacznie twierdzą, że ocieplenie atmosfery, lądów i oceanów jest spowodowane działalnością człowieka. 

Niestety świadomość dotycząca powagi zmian klimatu wciąż nie jest wystarczająca zarówno wśród społeczeństwa, jak i decydentów. Wystarczy zerknąć na coroczny konkurs „Klimatyczna Bzdura Roku”. Selekcją publicznych wypowiedzi zajmuje się zespół Nauka o Klimacie, który czuwa nad edukacją i rozprawia się z mitami o globalnym ociepleniu. W zestawieniu za rok 2022 na podium znów znalazł się Jarosław Kaczyński.

źródło: raport IPCC, balticwind.eu, cycling4climate.nl/ClassicPoland

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.