Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ranking falowników 2022 – sprawdź, który wybrać

Ranking falowników 2022 – sprawdź, który wybrać

Przy planowaniu nowej instalacji fotowoltaicznej należy zadbać o wiele kwestii. Wbrew pozorom dylematy nie kończą się na wyborze samych paneli słonecznych. Równie ważnym, jak nie ważniejszym, zadaniem jest dobór optymalnego falownika (inaczej inwertera). Zastanawiasz się falownik jakiej firmy wybrać? Poznaj przygotowany przez redakcję ranking falowników dostępnych na rynku.

Falownik co to jest?

Jest to urządzenie służące do zamiany prądu stałego na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach. Oprócz przekształcania wytworzonej energii elektrycznej, inwertery mogą optymalizować pracę sieci oraz kontrolować parametry pracy instalacji zapewniając bezpieczeństwo działania. Falownik jest niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej i odpowiada za prawidłową pracę całego systemu. 

Który falownik wybrać?

Przed zakupem falownika warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów.

  • Sprawność maksymalna – informuje nas, ile prądu stałego wytwarzanego przez panele zostanie przekształcone na prąd zmienny. Standardem obecnie stają się inwertery o sprawności co najmniej 98%. 
  • Napięcie startowe – ten parametr mówi nam przy jakim napięciu uruchomi się falownik. Nie jest to jednak jedyna wartość odpowiadająca za start inwertera – równie ważne jest natężenie promieniowania. 
  • Maksymalna moc wejściowa – czyli maksymalna moc paneli fotowoltaicznych, przy której falownik będzie działać prawidłowo. Należy pamiętać, że inwertery dobrze znoszą lekkie przeciążenia, dlatego też zwyczajowo mają one mniejszą moc niż cała instalacja (najczęściej o około 10-15%). 
  • Funkcja chłodzenia – przy małych instalacjach naturalne chłodzenie powinno być wystarczające. Jednak jeśli myślimy o instalacjach o dużej mocy, warto zainwestować w falownik chłodzony przez wentylator.
  • Liczba MPPT (z ang. Maximum Power Point Tracker) – czyli liczba układów śledzenia maksymalnego punktu mocy. Dzięki ich wykorzystaniu jesteśmy w stanie wykorzystywać nawet o 20% więcej energii niż przy użyciu starszych falowników bez układu MPPT. Najlepsze modele są wyposażone w dwa takie układy (jest to szczególnie ważne dla instalacji częściowo zacienionych lub znajdujących się na innych połaciach dachu).
  • Stopień ochrony – powinien on być co najmniej IP65.
  • Producent oraz gwarancja na produkt – kupując urządzenie od zaufanego producenta, nie musimy martwić się niespodziewanymi usterkami i problemami z naprawą czy przeglądem falownika. 

Poniżej znajdziesz przygotowany przez naszą redakcję przegląd falowników dostępnych na rynku, a na samym końcu przegląd parametrów technicznych. Zastanawiasz się falownik jakiej firmy wybrać? Porównaj dane i wybierz odpowiedni dla siebie.

Solis  

Firma Solis istnieje na rynku od 2005 roku i jest jednym z najbardziej doświadczonych producentów inwerterów do instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych. Ich falowniki są wykorzystywane już w ponad 100 krajach. W swojej ofercie mają produkty zarówno dla klientów komercyjnych oraz przemysłowych, jak i użytkowników domowych. 

Firma Solis jest pionierem w branży OZE przez co osiąga sukcesy na całym świecie. W latach 2016-2021 została nagrodzona tytułem “TOP Brand Falowników PV” przez renomowaną organizację badawczą ds. fotowoltaiki „EuPD Research”. Solis także  jako pierwszy producent falowników przeszedł testy niezawodności PVEL. 

Falowniki firmy Solis charakteryzują się wysoką trwałością i wydajnością nawet w najbardziej wymagających środowiskach dzięki klasie ochronności IP65. Producent zapewnia szereg zabezpieczeń oraz łatwą w obsłudze aplikację, która umożliwia zdalny monitoring instalacji przez Wi-Fi. Inwertery Solis instalowane przez firmę Columbus Energy posiadają długą, dziesięcioletnią gwarancję.

Huawei

Huawei to gigant na rynku producentów elektroniki. Ich falowniki znajdziemy w przeszło 170 krajach. Popularność inwerterów Huawei wynika m.in. z wysokiej efektywności (98,4%) i trwałości, jako że posiadają stopień ochronności IP65, a niektóre modele nawet IP66. Same inwertery zostały także wielokrotnie nagrodzone w testach PVEL. Producent zapewnia długi okres gwarancyjny trwający 10 lat z możliwościa przedłużenia do 20, co wskazuje na wysoką jakość produktu. 

Falowniki Huawei wyróżnia możliwość zastosowania optymalizatorów tej firmy. Jest to szczególnie ważne przy instalacjach, które są cyklicznie zacieniane. System optymalizacji to także dodatkowe zabezpieczenie w razie pożaru. 

FOX ESS

Firma FOX ESS sama nazywa się światowym liderem w produkcji falowników. Potwierdzeniem tego stwierdzenia jest 351 miejsce w rankingu największych firm świata Fortune Global 500. Ich topowym produktem są właśnie falowniki, będące połączeniem maksymalnej wydajności, sprawności, niezawodności i długowieczności. Zdecydowanie największą zaletą tych urządzeń jest niespotykanie wysoka sprawność wynosząca 98,6%. 

Innowacyjność tych falowników wynika z mocnej konstrukcji, opartej na unikalnym radiatorze i żeberkach chłodzących zintegrowanych z obudową. Produkt umożliwia także monitorowanie działania z poziomu aplikacji oraz podłączenie akumulatora. 

Producent zapewnia długą gwarancję na produkt wynoszącą 12 lat. 

Sofar Solar

Sofar Solar to chiński producent falowników od 2013 roku. Ich produkty znajdziemy w ponad 60 krajach. Inwertery tej marki charakteryzują się standardową sprawnością i dużymi rozmiarami. Większość ich inwerterów posiada klasę ochronności IP65, a producent zapewnia 5-letnią gwarancję z możliwością przedłużenia do 10 lat. 

Co wyróżnia tę markę to niska cena przy zachowaniu wysokiej jakości produktów. Ich inwertery możemy zakupić w cenie nawet dwukrotnie niższej w porównaniu do urządzeń innych czołowych producentów. 

Fronius

Historia firmy Fronius sięga już lat 40. XX wieku, falowniki zaczęli produkować w 1992 roku. Jest to austriacka firma z dużym zapleczem i o dużej wiarygodności. Ich inwertery posiadają standardową sprawność wynoszącą 98%. Wyróżnia je natomiast możliwość działania przy wyższej maksymalnej mocy wejściowej w porównaniu do konkurencji. 

Firma Fronius posiada wiele wyróżnień, także niezawodności PVEL. Ich falowniki powinny działać powyżej 20 lat, mimo że producent zapewnia tylko 10 lat podstawowej gwarancji. 

Najbardziej charakterystyczną cechą falowników Fronius jest system aktywnego chłodzenia. Może on zapewniać wyższą wydajność w wysokich temperaturach, ale jest także źródłem hałasu, przez co nie jest dobrą opcją do instalacji w domu. 

SMA Solar Technology

Falowniki SMA to wysokiej jakości niemiecki produkt. Zostały docenione w wielu testach. W 2019 roku dostały wyróżnienie ‘Top Performer”  w testach niezawodności PVEL. Ich inwertery łączą w sobie najwyższą wydajność z maksymalnym komfortem użytkowników.

Ich inwertery posiadają zintegrowane oprogramowanie SMA ShadeFix, które zapewnia optymalizację wydajności przez cały okres eksploatacji instalacji. Nawet w przypadku zacienienia. Falowniki mają także funkcję automatycznego monitoringu urządzeń.

Wadą falowników SMA jest krótki okres gwarancji podstawowej (5 lat dla klientów europejskich). Jednak firma oferuje rozszerzenie gwarancji nawet do 20 lat. 

SolarEdge

SolarEdge produkuje charakterystyczny typ falowników. Firma koncentruje się na optymalizacji na poziomie modułu. Ze względu na swoje unikalne produkty i skuteczną platformę monitorowania, SolarEdge jest bardzo popularną marką na rynku światowym. 

Ich falowniki są lekkie i małych rozmiarów. Zostały specjalnie skonstruowane do pracy z optymalizatorami mocy, które minimalizują straty wynikające z m.in. zacienienia paneli. Przy inwerterach tej firmy szczególnie ważny jest odpowiedni montaż i wysokie doświadczenie instalatora. 

Zdecydowaną wadą tego producenta jest wysoka cena. Warto jednak zauważyć, że w cenie falownika otrzymujemy długi okres podstawowej gwarancji (12 lat). 

Growatt

Firma Growatt to stosunkowo młoda firma, która działa od 2010 roku. Pomimo tego jest to jeden z największych producentów falowników na rynku. 

Ich inwertery mają wysoką sprawność i są wyjątkowo lekkie. Firmę wyróżnia także duża dbałość o klienta. Falowniki objęte są 10-letnią gwarancją. Dodatkowo, ich oddziały znajdują się w Polsce, gdzie załatwisz wszelkie kwestie. 

Growatt zwraca uwagę na znikomą awaryjnością ich inwerterów znajdującą się na poziomie zaledwie 0,54%. Co ważne, ich falowniki są także bardzo tanie, jednocześnie zachowując wysoką jakość. 

Chcesz wiedzieć więcej?

Pobierz przygotowane przez redakcję Świat OZE porównanie falowników (moc nominalna 5kW).

kliknij w obrazek poniżej

Ranking falowników 2022

opracowanie własne, fot. Possessed Photography/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.