Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Raport dotyczący stanu powietrza w Polsce za rok 2015 opublikowany

stan powietrza w Polsce w 2015 roku

Raport dotyczący stanu powietrza w Polsce za rok 2015 opublikowany

Powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Nie jest to żaden powód do dumy, bowiem zły stan powietrza wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale również bezpośrednio na nasze samopoczucie, a długoterminowo również na nasze zdrowie.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – między innymi gospodarka oparta na węglu, który już dawno wzorem innych państw powinien odejść w zapomnienie, tym bardziej w obliczu nieopłacalności jego wydobycia. Kolejną przyczyną jest obecność na polskich drogach starych samochodów, które nie spełniają norm emisji spalin. Polacy jako naród są również nie do końca przekonani do komunikacji miejskiej, co powoduje duży ruch uliczny i nieustanne korki. Nie pomaga geograficzna budowa terenu, szczególnie w przypadku południowej Polski. Wszystko to składa się na fatalny stan powietrza w naszym kraju – co potwierdza raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska odnośnie do stanu powietrza na terytorium naszego kraju w roku 2015.

Z raportu wynika, iż największy kłopot dotyczy stężenia pyłu PM10. Jest on bardzo małych rozmiarów, rzędu kilku mikrometrów, co powoduje, że jest on zdolny wchłonąć głęboko do naszych płuc. Jest to składnik popularnego smogu, który stanowi duży problem w największych miastach Polski – w szczególności w Krakowie. Okazuje się, że właśnie tam przekraczał on dopuszczalną dobową normę 50  przez ponad 200 dni w roku. Liczba ta znacząco przekroczyła dozwoloną liczbę 35 dni w roku. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w Gliwicach – tam PM10 przekraczał normę 50  przez 110 dni w roku. Pocieszeniem jest niskie stężenie ołowiu. Na żadnej ze stacji badawczych średnie roczne stężenia ołowiu nie przekroczyły 10% dopuszczalnej normy.

Jak widać, problem jest naprawdę poważny – cieszy jednak fakt, że społeczeństwo z dnia na dzień jest tego coraz bardziej świadome. Ciągle powstają nowe inicjatywy, mające na celu zwrócić uwagę mieszkańców na ten kłopot. Jest to bardzo ważne, bowiem bez tego nie jest możliwa poprawa jakości powietrza naszego kraju, ponieważ to przede wszystkim obywatele wpływają na jego jakość. Bez zmiany ich nawyków, powietrze nadal będzie nas zatruwać.

Pełny raport można pobrać tutaj – http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1000737#

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.