Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Raport Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków podstawą przyszłych projektów energetycznych

Raport Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków podstawą przyszłych projektów energetycznych

Nowo opublikowany raport Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (RSPB) stwierdza, że wody przybrzeżne Szkocji są bardzo ważnym siedliskiem dla ptaków morskich. Wyniki badań wskazują, że tereny objęte badaniami muszą zostać poddane szczególnej ochronie, a każda inwestycja dokładnie zbadana pod kątem skutków dla ekosystemu.

Publikacja RSPB stanie się zapewne podstawą przy planowaniu i rozwoju kolejnych farm wiatrowych na tych terenach. Innym rezultatem pięcioletnich badań przeprowadzonych wspólnie z kilkoma uniwersytetami i instytucjami badawczymi są szczegółowe mapy terenów szczególnie upodobanych przez takie gatunki ptaków morskich takich jak: mewa, kormoran, nurzyk i alka zwyczajna.

Przedstawiciel Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków powiedział: Metody stosowane w tym badaniu z powodzeniem będzie można zastosować w przypadku innych gatunków ptaków morskich, aby pokazać trasy ich wędrówek i siedlisk rozrodczych. Będzie to nieocenione narzędzie pomagające chronić ptaki morskie, ponieważ znacznie poprawi naszą zdolność do oceny prawdopodobnych skutków budowy morskich farm wiatrowych, wycieków ropy naftowej i innych potencjalnie szkodliwych działań na naszych coraz bardziej uprzemysłowionych wodach”.

Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest brytyjską organizacją pozarządową założoną w 1889 r. zajmująca się ochroną ptaków i ich siedlisk, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków zagrożonych. Członkami RSPB jest ponad milion osób, a na jego rzecz pracuje ok. 1300 zatrudnionych i 13000 wolontariuszy. Jest największą organizacją w Europie i jedną z największych na świecie, a zostało założone jako stowarzyszenie protestujące przeciw wykorzystywaniu piór i skóry czapli nadobnych oraz ptaków rajskich w przemyśle odzieżowym. Do Towarzystwa należy ponad 200 rezerwatów przyrody w Wielkiej Brytanii.

Foto

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.