Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Recykling się opłaca. Władze chorwackiego miasta oferują niższy podatek za segregowanie śmieci

Recykling się opłaca. Władze chorwackiego miasta oferują niższy podatek za segregowanie śmieci

Recykling odpadów to sprawa nieunikniona. Jednak, mimo wielu edukacyjnych akcji i kampanii społecznych, nie wszyscy segregują śmierci w prawidłowy sposób. Czy można to zmienić? Przykład daje jedno z chorwackich miast. Jego władze postanowiły zmotywować swoich mieszkańców do efektywniejszego działania na rzecz ochrony środowiska poprzez obniżenie im podatku.

Niższy podatek za segregowanie śmieci

Szybenik to miasto położone w środkowej Dalmacji w Chorwacji. Liczy ponad 30 tys. mieszkańców. 

W ramach działań na rzecz ochrony środowiska i redukcji zanieczyszczeń postanowiło wprowadzić nowe przepisy, które będą „nagradzać” za recykling odpadów. Mieszkańcy, którzy segregujący śmieci w poprawny sposób, będą mogli liczyć na niższy i bardziej korzystny podatek od wywozu nieczystości.

W dodatku wszyscy ci, którzy  nie będą stosować się do zasad poprawnego recyklingu i zostaną na tym przyłapani więcej niż trzy razy, stracą możliwość uzyskania ulgi podatkowej na okres 12 miesięcy od ostatniego naruszenia przepisów.

Korzyści dla miasta i mieszkańców

Dzięki motywującemu do segregowania odpadów systemowi zyskają nie tylko mieszkańcy, którzy zapłacą mniej za wywóz śmieci, ale i władze miasta. Odpowiednia segregacja w gospodarstwa domowych oznacza mniejsze koszty utylizacji odpadów.

Burmistrz miasta Željko Burić przekonuje, że projekt zachęcania do segregowania śmieci pomoże zarówno lokalnym firmom, jak i miastu zaoszczędzić środki, które w dalszej kolejności będzie mogło wykorzystać na kolejne działania na rzecz ochrony środowiska.

Dlaczego recykling to konieczność?

Segregowanie i poźniejsze przetwarzanie odpadów to niezwykle istotna sprawa dla ludzkości. Dlaczego?

Recykling to działanie, mające na celu wytworzenie nowego produktu dzięki efektywnemu wykorzystaniu zgromadzonych odpadów. 

To oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych, a co za tym idzie prowadzi do ochrony środowiska. Recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy i o 95% emisji trujących gazów do atmosfery. Poza tym, pozwala również zaoszczędzić ropę naftową i energię elektryczną.

Źródło: themayor.eu, products.pcc.eu, naszesmieci.mos.gov.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.